Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Çevrimiçi Bilgisayarda Alınması Gereken Önlemler

Ana Sayfa » Bilgisayar » Çevrimiçi Bilgisayarda Alınması Gereken Önlemler
Çevrimiçi Bilgisayarda Alınması Gereken Önlemler

İnternete bağlı olmayan bir bilgisayarı bilgisayar kabul etmeyen bir kullanıcı kitlesi haline geldik.Programlar ve uygulamalar çevrimiçi senkronize olmuş durumda.İnternetin bu kadar yaygın olmadığı zamanlarda bilgisayar güvenliği basit birkaç önlem ile alınabilirdi.Çünkü veri girişinin olabileceği USB girişi ve CD-ROM’dan başka bir yer yoktu.Günümüzde ise çevrim içi bilgisayarlarda her an download-upload durumu söz konusu.Bu  durumda veri trafiğini takip etmek oldukça zor. Şimdi sizlere bu konuda yardımcı olacak önerilerde bulunacağız.

1.En temel önlem: Uyanık Olun !

Aslında yapmanız gereken tek şey de diyebiliriz çünkü sizi tehdit eden unsuru fark ettiğinizde bunu yok etmeye yönelik olarak zaten işlem yaparsınız.Bizim için önemli olan Önleyici Tedbirler.Bir websitesine girdiğinizde websitesinin yapısı , tasarım kalitesi , yükleme süresi ve içeriğinden zararlı bir veri aktarımının olacağını anlayabilirsiniz.Web sitesini yüklerken bilgisayarın işlem sayısını artırması tehlikelidir.Sizi şüphelendiren durumlarda websitesine sağ tıklayarak Sayfa Kaynağını Görüntüle dediğinizde karşınıza daha önce görmediğiniz şekilde şifrelenmiş kodlar geliyorsa sizin için tehlike çanları çalıyor olabilir.Aşağıdaki örnekte gördüğünüz gibi kodlar base64 ile decode edilmiş.Mozilla kullananlar için NoScript eklentisi tavsiye edilebilir.

sifrelenmis-kodlar

2.Online Security Sağlayan Anti-Virus Yazılımları Kullanın.

Güncel bir anti-virus yazılımına sahip olmanın yanında sizi web tarayıcınızda takip eden sizinle birlikte gezen bir anti-virus yazılımına ihtiyacınız var.Online security eklentileri bulunan anti-virus yazılımlarını kullanırsanız tehlikeli bir bağlantıda sizi uyaracak ve veri aktarımını kesecektir.

3.Farklı tarayıcılar veya İşletim Sistemleri Kullanın.

Bizi webde bekleyen tehlikeler bizim işletim sistemlerimiz ve tarayıcılarımızda çalışacak şekilde kodlanmıştır.Biz internet kullanıcıları olarak yaygın olmayan tarayıcılar ( Safari veya Opera gibi) ve İşletim sistemleri ( Linux ) kullanırsak aktarılan zararlı veriler komutlarını çalıştıramayacaktır.

Çevrimiçi Bilgisayarda Alınması Gereken Önlemler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Abdullah16 Nisan 2015

en iyi onlem bilgisayarin fisini cekmektir.

Dizi Merkezi03 Temmuz 2015

Bilgisayarı paylaşıma kapatmak baya bir etkili olur güvenlik açısından

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Taşınabilir Harddisk Alırken Nelere Dikkat Edilmeli İslamiyet Öncesi Türk Aileleri  ve Yaşam Tarzları Dünyaya Düşen Bomba Niteliğinde Asteroidler Instagram Videoları Nasıl İndirilir? Turkcell Hangi Tarifede Olduğunu Öğrenme Johannes Kepler (1571-1630)

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Alemin Teknoloji ve Tasarım Blogu || TeknoAlem.Org - Tüm Hakları Saklıdır