Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Cam Çeşitleri ve Kullanım Alanları

Ana Sayfa » Makalelerimiz » Cam Çeşitleri ve Kullanım Alanları
Cam Çeşitleri ve Kullanım Alanları

Camlar saydam ve yarı saydam şekilde genellikle katı halde günlük hayatımızda büyük yer kaplayan bir maddedir. Geçmişten günümüze gerek mimari , gerekse sanat olarak camdan yararlanılmaktadır. Günümüzde en basit araç gereçlerden iletişime ve uzay teknolojilerine kadar çok yaygın bir kullanım alanı vardır. Camlar bir çok şekilde sınıflandırılabilir.Bu sınıflandırmalar : Kullanım Alanları , Yapıldıkları maddeler , Dayanıklık Açısından ….

Camların Hali : Cam Katı mıdır Sıvı mı ?

Camın genel olarakbütün özellikleri katı gibi davrandığını gösteriyor fakat cam diğer katılardan farklı olarak Amorf katıdır. Yani  Atomların kararlı bir kristal yapıya sahip olmadığı katılardır.Cam,ruj,Pamuk Helva gibi maddeler Amorf katılara örnektir.Ayrıca cam akışkan bir maddedir fakat akış hızı o kadar fazladır ki biz akışkan olduğunu fark edemeyiz ve cam için katı maddelerdir deriz.

1.Sodakalsik Camı: Dünyada üretilen camların %90’ı sodakalsik camıdır. Kolayca eritilebilir, ucuzdur fakat ısıl şoklara mukavemet ve kimyasal kararlılık gibi haller dışında her yerde kullanılabilir. Normal elektrik ampulü, fluoresan ampulleri, pencere camları v.b. malzemelerin üretiminde kullanılırlar. Yapısında %5 oranında CaO vardır.

2.Kurşun Camı (Kristal Cam): Soda kalsik camında kirecin yerini PbO aldığında kurşun camı elde edilmiş olur. Yapısında %80 oranında bazı hallerde daha fazla kurşun oksit bulundurur. Kurşun oksit, camın erime noktasını düşürerek yumuşama noktasını CaO’li camlarınkinin de altına düşürür. Ayrıca cama kolay işlenebilme, ışığı yansıtma ve yayma özelliği kazandırır. Kurşun oksit miktarının %80’i geçtiği cam türü g ve x ışınlarından korunmak amacıyla kullanılır. Oldukça pahalı bir cam olduğu için baryum oksitli camlar kullanılır.

3.Borosilikat Camı: Borosilikat camlarının yüksek yumuşama noktası vardır.Buna rağmen, ısıl şoklara karşı büyük bir mukavemet sağlayan büyük bir genleşme katsayısı, su ve asitlere karşı çok iyi mukavemet göstermesi ve üstün elektriksel özellikleri vardır. Bu nedenlerden dolayı laboratuar (teknik) cam olarak kullanılmaktadır. Mutfak eşyası, büyük boyutlu astronomik aynalar yapılmaktadır.

4.Alüminosilikat Camı: %20 den fazla alümin, az miktarda bor, bir miktar kireç ve mayezi ile çok az alkali içerirler. Ancak alkali bulunmadığı zaman camın eritilmesi ve işlenmesi zorlaşır. Yumuşama noktasının yüksek ve dilatasyon katsayısının küçük olması termometre, yanma tüpleri, alevle doğrudan temas edecek her türlü parçanın yapımında kullanılır.

5.Silis Camı (%96 SiO2): %96 oranında silis içeren bu cam, presleme ve üfleme yöntemleri ile şekillendirme bu camlara uygulanır. Dilatasyon katsayısı küçüktür. Bu cam türü, çok saydam oluşu nedeniyle UV ışınlarını çok iyi geçirirler. Bu nedenle UV lambaları ile mikrop öldürücü özel lambaların yapımında kullanılır.

6.Silis Camı (%99 SiO2): Çok saf kuvars kumunun eritici madde olmadan eritilmesiyle elde edilir. Bu camın üretimi ve şekillendirilmesi çok yüksek sıcaklıkta (1750 ˚C) ’de olur. Bu nedenle üretilecek malzemelerin şekil ve boyutları sınırlı olmak zorundadır. Genleşme katsayısının küçük, yumuşama noktasının çok yüksek olması ve UV ışınlarını çok iyi geçirmesi gibi olumlu özellikleri vardır. Dielektrik özellikleri de iyidir. Ancak maliyetin yüksek oluşu nedeniyle eletroteknikteki uygulamaları sınırlıdır. Isıl şoklara karşı mukavemeti en yüksek camdır.

Cam Çeşitleri: Kullanıldıkları yerlere göre cam çeşitleri şunlardır.

1 Renkli camlar

2 Buzlu camlar

3 Pencere camı

4 Emniyet camları

5 Fiber glas (cam elyafı)

6 Telli cam

7 Optik cam

8 Silis camları gibi.

Cam Çeşitleri ve Kullanım Alanları - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

O.Uğur Ecevit09 Haziran 2013

sayın ilgili,
yorum yapmayacağım ama bir soru soracağım.Beni anlayışla karşılayacağınızı umuyorum Tüm aramalarıma rağmen bulamadım.Pahlı yontulmuş cama ne ad verilir? İlgilenirseniz sevinirim Teşekkür ederim.

Deniz17 Nisan 2014

Çok teşekkürleçok işime yaradı.

sevimerkin30 Nisan 2015

camın nerede kullanıldıgını sordum fakat cevap ile alakasız şeyler var

Zeliha23 Aralık 2016

Telli camlar nerelerde kullanılır acil cevaplar mısınız?

Tekno Alem23 Aralık 2016

Camın kırılması durumunda zarar vermesini engellemek maksadıyla Asansör camlarında, ışıklandırmalarda, duşakabinlerde kullanılır.Alev ve dumanın yayılmasını engellediği için yangına dayanıklıdır.

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Barkod Sistemleri

Barkod Sistemleri 05 Eylül 2019

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Domain Uzantıları Anlamları ve Amaçları Türkiyedeki Teknoloji ve Bilgisayar Dergileri Körler alfabesinin mucidi: Louis Braille Uçaklarda Sonik Patlama Nasıl Olur? 3 Boyutlu Yazıcılar Nasıl Çalışır, 3 Boyutlu Yazıcı Nedir Filozof El Razı Hayatı ve Eserleri

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Alemin Teknoloji ve Tasarım Blogu || TeknoAlem.Org - Tüm Hakları Saklıdır