Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Burçin Mutlu-Pakdil uzayda galaksi keşfetti

Ana Sayfa » Havacılık Ve Uzay » Burçin Mutlu-Pakdil uzayda galaksi keşfetti
Burçin Mutlu-Pakdil uzayda galaksi keşfetti

ABD’nin Minnesota eyaletindeki Duluth Üniversitesi’nden bir grup bilim insanı, North Carolina Doğal Bilimler Müzesi’ndeki araştırmacılarla birlikte bugüne de eşi benzeri görülmemiş bir buluşa imza attı. Aralarında Türk bilim insanı Burçin Mutlu Pakdil’in de yer aldığı grup, dünyamızdan yaklaşık 359 milyon ışık yılı uzaklıkta PGC 1000714 kod adlı bir galaksiyi keşfetti.

Etrafında çember biçiminde iki halkanın görüntülendiği bu galaksi, eliptik bir şekle sahip. Bugüne dek oldukça seyrek gözlemlenen hoga tipi bir galaksi olan PGC 1000714 isimli gezegene Burcin’s Galaxy (Burçin’in Galaksisi) ismi verildi.

Gezegenle ilgili buluşların açıklandığı bilimsel makaleye imza atan araştırmacılar arasında yer alan Burçin Mutlu Pakdil, “Bugüne kadar gözlenen tüm galaksilerin yüzde 0.1’inden daha azı Hoag tipi dediğimiz galaksi sınıfındadır” dedi.

Hoag tipi galaksiler nedir?

Oldukça nadir görüntülendiği için her astrofizikçiyi heyecanlandıran hoag tipi galaksilerin etrafında dairesel halkalar bulunur, ancak bu halkalarla galaksiler arasında gözle görülür bir bağ yer almaz. Gözlemlenen galaksilerin büyük çoğunluğu içinde bulunduğumuz Samanyolu Galaksisi gibi disk şeklindedir. Burçin Mutlu Pakdil’in bulduğu gibi nadir hoag tipi galaksiler ise diğer galaksilerin nasıl oluştuğu ve şuanki formuna dönüştüğü hakkında ipuçları sunar.

PGC 1000714 kod adı verilen bu galaksinin etrafında mavi ve kırmızı olmak üzere iki farklı halkanın bulunduğu keşfedildi. Mavi olan dış halka, iç taraftaki kırmızı halkaya kıyasla biraz daha genç (0,13 milyar yıl). İçerdeki kırmızı halkanın yaşı ise 5.5 milyar yıl olarak belirlendi.

Burçin Mutlu-Pakdil uzayda galaksi keşfetti - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Cep Telefonu Zararlı Yazılımlar Akıllı Ürünlerde Son Durak, Akıll Gözlük Blog ile Web Sitelerinin Genel Farkları E-mail adresinizi Simge [ Resim ] Haline Getirmek 2020 Yılında Playstation Store’da En Çok Satan Oyunlar Android Cihazlarda Verileri Nasıl Koruyabiliriz?

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Alemin Teknoloji ve Tasarım Blogu || TeknoAlem.Org - Tüm Hakları Saklıdır