Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Blaise Pascal Ve İcadı

Ana Sayfa » Bilim Adamları ve icatlar » Blaise Pascal Ve İcadı
Blaise Pascal Ve İcadı

Pascal 1623 yılında doğmuştur. Henüz 12 yaşına geldiğinde geometri bilgisine sahip olmadığı halde daireler ve eşkenar üçgenler çizmeye başladı. Bu sayede üçgenin iç açıları toplamının iki dik açıya eşit olduğunu kendi kendisine buldu. Babası avukat ve matematik ile ilgilendiği için onun bu konulara merak sarmaması için kitaplarını saklamıştır. Bu konu ile ilgilenmesini yasaklamıştır.

pascal-resim
 

Pascal küçüklüğünde babasından gizli geometri teoremleri kurmaya ve kanıtlamaya başladı. Sonunda babası bunun yeteneğini anladı ve ona Eukleides’in Elementleri’ni ve Apollonius’un Konikleri’ni verdi.
Boş zamanlarını kitap okuyarak değerlendiren Pascal 16 yaşına gelince konikler üzerine bir eser yazdı. Ayrıca 19 yaşına gelince aritmetik işlemlerini mekanik olarak yapan bir hesap makinesi icat etti. Pascal hayatı boyunca teorik bilimlerde değil pratik ve deneysel bilimlerde yetenekli idi. 23 yaşına gelince Toriçelli’ nin atmosfer basıncını incelemiş ve yükseklerde hava basıncının düştüğünü söylemiştir. Diş ağrısından uyuyamadığı bir gece de rulet oyunu ile sikloid üzerinde durmuş ve sikloid eğrisinin özeliklerini keşfetmiştir. Ayrıca pascal üçgeni keşfi de ona aittir. 25 yaşına geldiğinde kendisini dini düşüncelere adamıştır. 39 Yaşına geldiğinde ise sağlığı bozularak Paris’te ölmüştür.

Blaise Pascal Ve İcadı - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Windows ve Tarayıcıda İstenmeyen Reklamları Kaldırmak Yeni Yandex.Disk ve Özellikleri Johannes Kepler ve İcadı Windows 8 Aktivasyon Sorunu Nasıl Çözülür? Daktilonun İcadı ve Çeşitleri En Çok Kazanan Futbolcular

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Alemin Teknoloji ve Tasarım Blogu || TeknoAlem.Org - Tüm Hakları Saklıdır