Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Bilgisayarınızın kamerasını neden kapatmalısınız?

Ana Sayfa » Bilgisayar » Bilgisayarınızın kamerasını neden kapatmalısınız?
Bilgisayarınızın kamerasını neden kapatmalısınız?

Phishing, yani oltalama yöntemi son dönemde hackerlar arasında hayli yaygın. Gayet masum yazılımlar aracılığıyla bilgisayarınıza uzaktan erişim sağlayabilen hackerlar, kamera üzerinden uygunsuz görüntülerinizi elde edip size şantaj uygulayabilirler. Bu görüntüleri internete yaymakla tehdit ettikten sonra sizden para isteyen kötü niyetli hackerlara fırsat vermemek için kameranızı her zaman için kapalı konumda tutmak faydalı olabilir.

Kamerayı kapatmak ilk etapta paranoyakça bir fikir gibi gelebilir. Ancak zaman zaman yerli ve yabancı basına yansıyan haberler, kameralar aracılığıyla şantaj yapmanın ne kadar yaygın olduğunu gözler önüne seriyor. Bu gibi olumsuz durumları engellemek ve fırsat vermemek için kamerayı kapatmanız gayet akıllıca bir çözüm yolu olacaktır.

Kamerayı kapatmak içinse aşağıda yer alan 2 yöntemden istediğiniz herhangi birini tercih edebilmeniz mümkün.

Sistem arayüzü üzerinden kapatmak

Eğer Windows kullanıcısıysanız, Denetim Masası üzerinden Aygıt Yöneticisi’ni çalıştırarak “Görüntüleme aygıtları” bölümünden kameranızı komple kapatabilirsiniz. Bu sayede çirkin bir bant yerine sistem üzerinden kameranızı kapalı konuma getirebilmeniz mümkündür. Bunun için kamerayı aygıt listesinde bulduktan sonra sağ tıklayıp etkisiz hale getirmeniz yeterli olacaktır.

Klasik yöntem: Bantlamak

Herhangi bir elektrikçiden veya nalburdan temin edebileceğiniz siyah elektrik bantları, koyu ve karanlık yapısıyla kameranızı bantlamak için ideal bir çözüm aracıdır. Böylece kötü niyetli saldırganlar bilgisayarınızı ele geçirse dahi sizin görüntünüze ulaşamazlar. C-Slide gibi bazı kamera bantlarıyla ihtiyacınız olduğu anda kamerayı aktif hale getirebilmeniz de mümkün.

Bilgisayarınızın kamerasını neden kapatmalısınız? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Samsung’a Yeni Tablet, Galaxy Tab 3 Lite 7.0 ile Karşınızda Beyine Zarar veren Yiyecekler 2012 – 2013 Teknoloji ve Tasarım Dersi Sene Başı Zümre Toplantı Tutanağı Aselsan’ın Robot Komandosu İzci İstanbul Esenyurtta Kiralık ve Satılık 2+1, Kiralık 3 Artı 1 Evler Türkiyede Kullanılan 3 Büyük Arama Motoru

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Alemin Teknoloji ve Tasarım Blogu || TeknoAlem.Org - Tüm Hakları Saklıdır