Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Bilgisayarın işlemci ve RAM’i nasıl kontrol edilir?

Ana Sayfa » Bilgisayar » Bilgisayarın işlemci ve RAM’i nasıl kontrol edilir?
Bilgisayarın işlemci ve RAM’i nasıl kontrol edilir?

Teknoloji dünyasındaki hızlı ve katı gelişmelerle birlikte, modern bilgisayarlar da artık hiç olmadığı kada güçlü konuma gelmiş haldeler. Hem yazılım, hem donanım anlamında bilgisayarlara bolca para dökerken, bu paradan tam verim almak istememiz de doğal hakkımız.

Modern bilgisayarlar çoklu işlemcilerle, bolca sanal bellek seçeneği ve sabit disk kapasitesiyle gelirken, bu donanımların temelde ne işe yaradığını çoğumuz biliyoruz. Peki ya bilgisayarımızın donanımı çalışırken ayrıntılı bilgi almak istiyorsak?

Sorun değil çünkü Speccy size bu konuda yardım edecek. Oldukça yararlı bir program olan Speccy, bilgisayarınızın pek çok donanımsal parçasını kontrol edip size veri sağlıyor. İşlemci çekirdeklerinizi ve mimarisini hesaplıyor, yüklü RAM’lerin hızını ölçüyor, ekran kartı çipsetinize bakıyor ve gerçek zamanlı bağlantı hızınızı kontrol ediyor. Tabii sadece donanımsal değil, yazılımsal anlamda da destek oluyor. Örneğin bilgisayarınıza yüklü işletim sisteminizin yüklenme tarihini, seri numarasını söylüyor. Bataryanızın durumunu, sistem klasörlerini gösteriyor. Kısacası Speccy, her bilgisayarda bulunması gereken bir yardımcı aygıt.

Bilgisayarı hiç yavaşlatmadan çalışan uygulamayı yükleyip çalıştırdıktan sonra tek yapmanız gereken taramayı başlatmak. Tarama tamamlanınca, karşınıza bilgisayarınızın donanımsal parçalarının ayrıntılı bir listesi çıkacak. Burada anakarttan işlemciye, ekran kartından RAM’e kada her bilgi gözünüzün önüne serilecek. Bu şekilde de onca para verdiğiniz ürünlerin, ne kadar faydalı olup olmadığını görebileceksiniz.

Bilgisayarın işlemci ve RAM’i nasıl kontrol edilir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Facebook Profilinin Sahte Olduğu Nasıl Anlaşılır ? Windows 8.1’de Daha İyi Kullanım İçin Öneriler Word de Korumalı Bir Belgenin Parolasını Unuttuysanız… Hangi Antivirüs Programı Kullanılmalı, En İyi Antivirüs Programı Windows 8.1’de Aero Özelliği Nasıl Aktif Edilir? Komik İcat ve Buluşlar

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Alemin Teknoloji ve Tasarım Blogu || TeknoAlem.Org - Tüm Hakları Saklıdır