Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Bilgisayarı Hızlandırma Yolları – Stabil İşletim Sistemi

Ana Sayfa » Bilgisayar » Bilgisayarı Hızlandırma Yolları – Stabil İşletim Sistemi
Bilgisayarı Hızlandırma Yolları – Stabil İşletim Sistemi

Her gün bir yenisi çıkan ve gün geçtikçe daha da hızlanan bilgisayarlarımız, zaman içerisinde yığılan dosyalar, yazılımlar nedeniyle tutarsızlaşmaya ve hata vermeye başlıyor. Evlerimizde ya da iş yerimizde yaptığımız temizlik gibi bilgisayarlarda da gereksiz depolanan verileri, yazılımları ya da dosyaları temizlemek gerekiyor.

Bu yazımızda daha stabil bir işletim sistemi için yapılması gerekenler hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

bilgisayar bakımı

Eskiye oranla daha hızlı bilgisayarlara sahip olduğumuzu düşünürsek pek çok yazılım yüklememize ve dosya barındırmamıza rağmen herhangi bir sorun yaşamamaktayız. Fakat bilgisayarların daha kararlı çalışması ve aranılan bilgilere daha hızlı ulaşılabilmesi için bazı düzenlemeler yapılması gerekiyor.

İlk olarak işletim sisteminin kurulu olduğu sürücüye bakıyoruz. Burada sürekli yedeklenen yazılımlar yer aldığı için oyun, film, müzik ya da programların diğer sürücüye kurulması/taşınması yararlı olacaktır. Ayrıca yedekleme işlemini işletim sisteminin kurulu olduğu sürücü yerine diğer sürücüye yapmak herhangi bir çökme durumunda verileri kurtarma açısından faydalı olacaktır.

Sık, sık disk temizleme işlemi yapın!

Zaman içerisinde karşılaşılan hata mesajları, çerezler ve güncelleştirmeler nedeniyle biriken gereksiz dosyalar sürücünün hantallaşmasına neden olmakta. Bu sorunu önlemek için belirli aralıklarla temizlemek istediğiniz sürücüde disk temizleme işlemi yapmanız gerekiyor.

Alternatif yedekler alın!

Önemli dosyalarınız için ikinci sürücünüze yedekleme yapmanız yeterli olmayabilir. Olası bir sorunda mağdur olmamak adına 3. bir harici diske yedekleme yapmanız verilerinizi koruma açısından yararlı olacaktır.

Kullanmadığınız yazılımları temizleyin

Kurulan oyun, program gibi yazılımlar yanında önerilen pek çok yazılım da bilgisayara yüklenmekte. Uzun süredir kullanmadığınız ya da yüklediğiniz yazılımlar yanında gelen diğer yazılımları temizlemeniz, sürücüleri temizleme noktasında önemli bir adım olacaktır.

Ayrıca hali hazırda internet üzerinde ulaşabileceğiniz pek çok temizlik yazılımı da çerezleri, kayıt defteri hatalarını ve daha birçok sorunu tek tıkla giderebilmekte.

Listeleme yapın

Aradığınız oyun, film ya da müziklere daha kolay ulaşabilmek için gün/ay ya da yıl bazında listeleme yapmanız karışıklığı ortadan kaldıracaktır.

Yukarıda kısaca işletim sisteminin daha stabil çalışması ve düzenli olması adına verdiğimiz önerileri uygulamanız daha rahat bir kullanım elde etmenizi sağlayacak.

Bilgisayarı Hızlandırma Yolları – Stabil İşletim Sistemi - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Profilo Beyaz Eşyalarınız İçin Özel Servis Hizmeti Windows 7 Gizli Klasör Oluşturma Çoraplarınıza Pratik Bir Kaç Yöntem Fiziksel Portlar ve Yapabileceklerimiz TrekStor Mp4 ve Ürünleri – I beat Move Necati Şaşmaz’ın Web Sitesi Yazete.Com

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Alemin Teknoloji ve Tasarım Blogu || TeknoAlem.Org - Tüm Hakları Saklıdır