Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Bilgisayardaki Dosyaları Kalıcı Olarak Temizleme

Ana Sayfa » Bilgisayar » Bilgisayardaki Dosyaları Kalıcı Olarak Temizleme
Bilgisayardaki Dosyaları Kalıcı Olarak Temizleme

Genellikle bilgisayar kullanıcıları yanlışlıkla sildiği ya da kendileri için önemli olduğunu düşündüğü dosyaları geri getirme yollarını aramaktadır. Fakat bazı durumlarda bilgisayarda yer alan dosyaların tamamen silinmesi gerekir. Geri dönüşüm kutusuna göndermek dosyaların silindiğini ifade etse de çeşitli yollarla geri getirilmesi mümkündür.

Bu yazımızda bilgisayardaki dosyaları silmek, bilgisayardaki dosyaları kalıcı temizlemek, verileri kalıcı olarak temizlemek gibi konular hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Bilgisayardaki Dosyalar Kalıcı Olarak Nasıl Temizlenir

Bilgisayardaki dosyaları kalıcı olarak temizlemek için öncelikle ne tip depolama birimi kullanıldığına göz atılmalıdır. Klasik eski tip HDD’ler de silinen dosyaları geri getirmenin farklı yolları bulunmaktadır. Fakat SSD diskler TRIM özelliği nedeniyle dosyaların kalıcı olarak silinmesini sağlamaktadır. SSD’nin daha hızlı çalışması için geliştirilen bu özellik, silinen bir verinin SSD üzerinden kaldırılmasını sağlar.

Dosyaları ve dolayısıyla işletim sistemini kalıcı olarak temizlemenin bir diğer yolu Windows 7 veya 8’i yeniden yüklemektir. Her iki işletim sisteminde de sabit diski sıfırlama özelliği bulunmaktadır. Windows 8 ve 8.1 ‘de yer alan yeniden yükle özelliği bilgisayar üzerinde yer alan her şeyin temizlenmesi ve Windows’un yeniden yüklenmesini sağlamaktadır.

Üçüncü önerimiz ise harici diskler üzerine. HDD’lere nazaran sıfırlanması daha kolay olan harici diskler, biçimlendirme özelliği ile kolaylıkla sıfırlanabilmektedir. Bunun için bilgisayarınıza bağladığınız HDD’i Bilgisayar > HDD > Biçimlendir yolunu izleyerek sıfırlayabilirsiniz.

Son önerimiz ise pek de kullanışlı olmayan askeri bir teknik. Genellikle askeri kaynaklara sahip olan HDD’lerde yalnızca sıfırlama işlemi değil aynı zamanda eritme ve parçalama gibi yöntemler de kullanılmaktadır. Eğer HDD sizin için ulaşılmaması gereken veriler içeriyorsa sizde bu yöntemi kullanabilirsiniz.

 

Bilgisayardaki Dosyaları Kalıcı Olarak Temizleme - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Adsense De Tıklatan Renkler İlk Scuba Diving ( Dalış ) Öncesi Merak Edilenler Veritabanı Normalizasyonu Açıklamalı Örnekler Telegram Kullanmanın Avantajları Kasa:Bi’ Çift Kaşarlı Tost Versene! Odtü İzlenimleri Odtü Gezisi

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Alemin Teknoloji ve Tasarım Blogu || TeknoAlem.Org - Tüm Hakları Saklıdır