Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Bilgisayara Bulaşan Virüs Nasıl Anlaşılır?

Ana Sayfa » Bilgisayar » Bilgisayara Bulaşan Virüs Nasıl Anlaşılır?
Bilgisayara Bulaşan Virüs Nasıl Anlaşılır?

Bilgisayar kullanıcılarını tehdit eden zararlı yazılımlar kimi zaman antivirüs programlarına yakalanmadan bilgisayara bulaşabilmektedir. Bu zararlı yazılımlardan bazıları bilgisayara kısmi derecede zarar verirken bazıları tüm bilgilerin çalınmasına ya da işletim sisteminin kullanılamaz hale gelmesine neden olmaktadır.

 

Bu yazımızda bilgisayara bulaşan virüsler nasıl anlaşılır, virüsler nasıl temizlenir, virüslerin belirtileri hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Bilgisayara Bulaşan Virüsler Nasıl Anlaşılır?

Zararlı yazılımlar bilgilerin çalınmasından, bilgisayarın kullanılamaz hale gelmesine kadar pek çok farklı düzeyde etki yaratmaktadır. Uzaktan erişim sağlamaya yardımcı olan zararlı yazılımlar, kişisel bilgiler dışında bilgisayarın bir yabancı tarafından kontrol edilmesine neden olmaktadır.

Bilgisayarların korunması için kullandığımız yazılımlar ise büyük oranda fayda sağlasa da bazı yeni çıkan zararlı yazılımlara karşı yetersiz kalabilmekte. Antivirüs yazılımının süresinin dolması, yeterli aralıklarla güncellenmemesi ya da virüs yakalama konusunda yetersiz kalması zararlı yazılımların daha etkili olmasını sağlamaktadır.

Antivirüs yazılımınız güncel ve yeteri kadar işlevsel ise uygulama taramasında zararlı yazılımı bularak karantinaya alma ya da tamamen temizleme gibi seçenekler sunacaktır. Fakat yeteri kadar güncel ve yararlı bir program olmaması durumunda zararlı yazılımı bulamayabilir.

Bilgisayara Bulaşan Zararlı Yazılımların Belirtileri

Bilgisayarın işlemleri gerçekleştirmede kararsız kalması, dosyaların sürekli hata vermesi ve işlemlere yanıt vermemesi zararlı yazılımların belirtileri arasındadır. Ayrıca daha önce sık kullandığınız bir uygulamaya ulaşamıyor ya da hata alıyorsanız olası bir zararlı yazılım tehdidi ile karşı karşıyasınız.

Bir diğer zararlı yazılım belirtisi ise bilgisayarın aniden yavaşlamasıdır. Bilgisayarınız her zamankinden daha yavaş çalışıyor ve geç açılıyorsa zararlı yazılımlar bilgisayarınızı etkilemiş olabilir.

Bilgisayara Bulaşan Virüs Nasıl Anlaşılır? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Rosetta – Philae Kuyruklu Yıldız Keşfi Cep Telefonlarının Zararları ve İnsanlara Etkileri Silinen Dosyalar Nasıl Geri Getirilir? F.Lux ile Konum Bazlı Parlaklık Ayarlama Pırlanta Ürünler TeknoAlem Hizmetleri

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Alemin Teknoloji ve Tasarım Blogu || TeknoAlem.Org - Tüm Hakları Saklıdır