Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Bilgisayar Nasıl Güvenli Tutulur? Kullanıcılara Özel Güvenlik Önerileri

Ana Sayfa » Bilgisayar » Bilgisayar Nasıl Güvenli Tutulur? Kullanıcılara Özel Güvenlik Önerileri
Bilgisayar Nasıl Güvenli Tutulur? Kullanıcılara Özel Güvenlik Önerileri

Gelişen teknolojiyle birlikte başta bilgisayarlar olmak üzere pek çok teknolojik araca çok daha kolay bir şekilde ulaşabiliyoruz. Bu gelişimin olumlu yanları olduğu kadar bazı olumsuz yönleri de bulunmakta. Özellikle kötü niyetli kişiler tarafından hedef haline gelen bilgisayar kullanıcılarının bilgisayarlarını ve doğrudan bilgilerini korumak adına bazı önlemler alması gerekmekte.

güvenlik önerileri

Bu yazımızda bilgisayar kullanıcıları için güvenlik önerileri, bilgisayar güvenliği, bilgisayarlar için güvenlik tedbirleri hakkında öneriler bulabilirsiniz.

Bilgisayar Kullanıcıları İçin Güvenlik Önerileri

Bilgisayarlarınızı ve dolayısıyla gizliliğinizi korumak için parolalardan yedeklemeye kadar pek çok detaya dikkat etmeniz gerekiyor. Bugün kullanılan parolaların büyük bir kısmı uyarılara rağmen basit 4 ya da 5 haneli sıralı rakamlardan oluşuyor. Öncelikle kullanılan parolaların karmaşık sayı, harf ve özel işaretler içermesi gerektiğini unutmayın. Ayrıca gerekli durumlar da karmaşık sizin dahi bilmediğiniz parolaları KeePass gibi programlar aracılığıyla kullanabilirsiniz.

İkinci adımda ise hali hazır da bankalar tarafından da kullanılan iki aşamalı doğrulama sistemleri var. İki aşamalı doğrulama sistemleri ile ilk adımda parola girebilir ikinci adımda ise akıllı cihazınız ile tek kullanımlık şifre yaratabilirsiniz.

Yedekleme ise her ne kadar güvenlik tedbiri olarak görünmese de önemli bir konudur. Olası zararlılara karşı hard diskinizi korumanın en güvenli yolu yedeklemedir. Bugün bulut sistemler aracılığıyla otomatik olarak gerçekleştirebileceğiniz bu işlem pek çok olası tehdide karşı sizi koruyacaktır.

Son adımda ise internet bağlantısının en önemli yardımcısı olan modem güvenliği yer alıyor. Modem güvenliği için size verilen şifreyi mutlaka değiştirmeniz ve parolalarda olduğu gibi karmaşık bir şifre dizilimi kullanmanız yararlı olacaktır.

Bilgisayar Nasıl Güvenli Tutulur? Kullanıcılara Özel Güvenlik Önerileri - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

2008-2009 Teknoloji ve Tasarım Dersi Zümresi Google Glass Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Nokia Ve Yine Bir İlk Ön Ödemeli Kart Paykasa Nedir? Tekerleğin Teknolojiye Faydaları ve Kullanım Alanları VPN Nedir, Ne İşe Yarar, Hangi VPN Tercih Edilmeli?

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Alemin Teknoloji ve Tasarım Blogu || TeknoAlem.Org - Tüm Hakları Saklıdır