Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Bilgisayar Korsanlarından Nasıl Korunulur?

Ana Sayfa » Bilgisayar » Bilgisayar Korsanlarından Nasıl Korunulur?
Bilgisayar Korsanlarından Nasıl Korunulur?

Bilgisayar korsanlarından korunma yöntemleri günümüzde korsanların artması ile araştırılan en fazla konular arasına girmiştir. Korsanların bilgisayarınıza sızıp birçok şey amaçladığını söyleyebiliriz. Bu amaçlardan biri ise banka hesaplarınıza giriş yaptığınızda şifrelerinizi alıp bankadaki tüm paraları boşaltmak olabilir. Aynı zamanda kamera ve mikrofon ile sizi kayıt altına alıp şantaj yoluyla para istemeye çalışabilirler. Bu yazımızda yukarıda saymış olduğumuz durumlara düşmemeniz için birkaç tavsiye vereceğiz.

1. Uygulama ve Yazılımlarınızı Güncel Tutun

Bilgisayar veya telefonlarınıza yüklediğiniz her uygulama korsanların cihazınıza sızması için verilen açık bir kapıdır. Uygulamadaki açıklardan faydalanılarak cihazınıza erişim sağlayabilirler. O yüzden uygulamalarınızı sürekli güncel tutun ve geliştirici firmaların açıkları kapattığından emin olun. Ardından Windows, Mac, iOS, Android gibi sistemlerin yazılım güncellemelerini atlamadan yapın.

2. Gizli Sekmeleri Kullanın

Bankacılık işlemlerini yaparken gizli sekmeleri veya virüs programlarına ait güvenli tarayıcıları kullanın. Böylece siz şifrenizi girerken keylogger diye tabir ettiğimiz kayıt sistemine şifreleriniz düşmez. Dolayısı ile korsanlar da banka hesaplarınıza ulaşamazlar.

3. Bilgisayar Kamera ve Mikrofonlarına Bant Yapıştırın

Bu seçenek biraz komik geliyor olsa da kendinizi daha sonradan mail yoluyla izlemek istemiyorsanız kesinlikle gerekli bir yöntem olacaktır. Masaüstü bilgisayarların harici kameralarına, notebook bilgisayarların sabit kameralarına yara bandı yapıştırarak kendinizi saklayabilirsiniz. Mikrofon üzerine pamuk ve yine yara bandı ile ses iletimini bir nebze olsun kesebilirsiniz. Böylece sizi kimse tehdit edemez, fidye isteyemez.

Ekleyen :Batuhan AkdenizTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Bilgisayar Korsanlarından Nasıl Korunulur? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Mac’de Hosts Dosyası Nasıl Değiştirilir? Farklı Kaynaklardan Dosya Yükleme Patent ve Buluş Nedir ? Bilgisayar Kasasını Sessiz Hale getirmek. Güven Arayanların Tercihi Kombitamircisi.com.tr Silindir Biçiminde Güneş Enerjisi Panelleri. Ne Zaman Emekli Olabilirim

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Alemin Teknoloji ve Tasarım Blogu || TeknoAlem.Org - Tüm Hakları Saklıdır