Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Bilgisayar Güvenliği Nasıl Sağlanır ?

Ana Sayfa » Bilgisayar » Bilgisayar Güvenliği Nasıl Sağlanır ?
Bilgisayar Güvenliği Nasıl Sağlanır ?

Hayatımızda her alanda kullanabildiğimiz bilgisayarların güvenliğini sağlamak bizim önce yapmamız gereken görevlerimizden bir tanesi olmalıdır. En Önemlisi bilgisayarlarından İnteraktif bankacılıkla uğraşan kişiler , bilgisayar güvenliğini %100 e yakın bir oranla sağlamak zorundalar.Aksi Ttaktirde haberlerde gördüğümüz yakalanan kredi kartı dolandırıcılarıyla karşılaşacaklardır.

Güvenliğinizi sağlamak için internetteki yemleri farkedin öğrenin araştırın.Bedava kontör,bedava lig tv gibi spam sitelere inanmayınız.Unutmayın ki sanal ortamda kimse kimseye karşılıksız iş yapmaz(Bloglar hariç çünkü kişisellerdir).Eğer msn kullanıyorsanız kişi listeniz tanımadığınız kişileri kabul etmekten kaçının.Msn de tanımadığınız kişilerle dosya alış-verişi yapmayın,kamera açmayın.Hatta tanıdıklarınızdan da karşınızdakini garantiledikten sonra dosya alışverişi yapın. Eğer tanımadığınız kişilerden e-mail geldiyse ve e-mail gönderen adresin uzantısı ücretsiz .hotmail.com , .windowslive.com gibi uzantılar ise maili açmadan silin.

Bilgisayarların güvenliğinin diğer bir önemli noktası ise Modemlerdir. Modeminizi güncel olarak kontrol edin. Paylaşıma açık olup olmadığını,hangi portların açık olduğunu izleyin gerekli işlemlerde bulunun.

Bilgisayarınızın güvenliğini sağlamak için bir önemli husus ise kullandığınız Antivirüs tür. Antivirusu sürekli güncel tutun.Eğer interaktif bankacılık ile uğraşıyorsanız,kullandığınız Anti virüsün mutlaka FireWall koruması olmalı.İnternetten indirdiğiniz tüm dosyaları Anti virüsünüze taratmadan kesinlikle açmayın.Resim dosyasında virüs,html dosyada trojen benzeri şifre çalıcı dosyalar olmaz yanılgısına kesinlikle düşmeyin.

Lime wire ,kazaa tarzı programları mümkünse kullanmayın.Bu tarz programlar kullandığınız harddiski paylaşıma açık hale getirir. Ayrıca bu tür programlardan trojan indirme ihtimainizde yüksek.

İnternet kullanıcısı iseniz tehlikenin büyük kısmı web sitelerinden oluşur. Teknik açıdan baktığımızda web sitelerin bilgisayarınıza zarar vermemesi için şunlara dikkat ediniz.

  • Resmi site haricinde Sizden şifre isteyen ( Fake ) sitelerden uzak durun.
  • bedavakontor,bedavakızmsn,parakazan,okeyindir,tavlaindir gibi anlamı olmayan ve özellikle uzantısı .info olan domainlerden uzak durun.
  • İnternet kafelerde şifrelerinizi girmeyin.Girmek zorunda iseniz Ekran Klavyesi ile Giriş yapın.
  • Deep Freeze Kullanın.
  • Eğer film,mp3,oyun indirmek istiyorsanız google’a oyun download,film download gibi kelimeler yazmak yerine arkadaşlarınızdan ya da çeşitli forumlardan güvenilir site adresi öğrenin.
  • Ücretsiz Tavla indir,ücretsiz okey indir gibi bilgisayarınıza dosya download etmenizi isteyen sitelerden uzaklaşın.
  • Güvenmediğiniz,ilk defa girdiğiniz bir siteden .exe uzantılı dosya indirmeyin.
  • Bir Program Film indirmeden önce yorumları dikkatlice okuyun.

Bu şartları sağladığınızda bilgisayarınızı bir kullanıcı olarak ortalama değerde güvenli hale getirmiş olacaksınız ama şunu unutmayın ki internet korsanları her yeni gün bir şeyler keşfetmekteler.

Ayrıca Bilgisayarınızdaki En büyük güvenlik açığı Sizsiniz.

Bilgisayar Güvenliği Nasıl Sağlanır ? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

akci25 Temmuz 2008

Tesekkur ederim.

Berkay15 Ocak 2014

Saolun

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FaceBook’un Yeni Arayüzü Kar Neden Beyaz Renklidir ? Tynt Kopyalanan İçeriğin Sonuna Otomatik Kaynak Eklemek Akılcılığın Yapıcılıkla ve Gerçeklikle İlgisi Graffiti Yazı Şekilleri [ Graffiti Font ] Epic pen Boyama ve Çizim Programı

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Alemin Teknoloji ve Tasarım Blogu || TeknoAlem.Org - Tüm Hakları Saklıdır