Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

BigDog:En Gelişmiş Dört Ayaklı Robot

Ana Sayfa » Makalelerimiz » BigDog:En Gelişmiş Dört Ayaklı Robot
BigDog:En Gelişmiş Dört Ayaklı Robot

Amerikalı bir şirket olan Boston Dynamics’in ürettiği test aşamasında olan BigDog şu an için dört ayaklı en gelişmiş robot olma ünvanını elinde bulunduruyor.

Bu robot, yürüyor, koşuyor, zor arazi şartları altında kilolarca yükü taşıyabiliyor.(Bi de konuşabilse xD )BigDog benzinli motor ve hidrolik sistemle hareket ediyor.Bacakları hayvanlardan esinlenerek tasarlanmış ve geliştirilmesi için epey uğraşılmış.Büyük köpeğimiz yani BigDog’ımız 75 kg ağırlığında 1m boyunda ve 70 cm yüksekliğinde.

BigDog ortasında bulunan bir bilgisayar sistemi ile kontrol edilmekte.Alıcıları ve servo motorlarıyla hareket etmesi sağlanıyor.BigDog’da bulunan kontrol sistemi dengeyi ve yönü hızlı bir şekilde düzene koyuyor.Bu da BigDog’ın dengede kalmasını sağlıyor.Hareketi sağlayan sensörler eklemlerin birleşme noktalarını ve o noktalara düşen kuvvetleri, yerle olan teması sağlarken de lazer cayroskop ve ses sistemi ile de robotun görüşünü sağlıyor.Diğer sensör grubuda BigDog’ın hidrolik basıncını, yağ sıcaklığını, motor sıcaklığını, motorun dönüş hızını, aküyü ve diğer parçaları kontrol etmeye yarıyor.

BigDog saatte 4 mil (6,4 km/sa) hızla koşabiliyor, 35 dereceye kadar eğimi olan yerlere tırmanabiliyor, bozuk zeminlerde yürüyebiliyor ve 150kg ağırlığı taşıyabiliyor.(Çok marifetli çook:D)

Robotun resimden de anlaşılacağı gibi askeri alanlarda yaygınlaşması çok büyük bir olasılık.

Robotun dengesini, hızını, gücünü görmeniz açısından birde videosunu veriyorum.

Hoşçakalın

BigDog:En Gelişmiş Dört Ayaklı Robot - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Barkod Sistemleri

Barkod Sistemleri 05 Eylül 2019

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Patates Tüfeği  ( PATATOR ) Anılarınızı Silmek İster Misiniz? Bu Mümkün! Whatsapp Mavi Tık Özelliği Nasıl İptal Edilir? Başarılı Konuşma Yöntemleri Sabit Disk Üzerindeki Veriler Kalıcı Olarak Nasıl Silinir? Firefox Nasıl Hızlandırılır?

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Alemin Teknoloji ve Tasarım Blogu || TeknoAlem.Org - Tüm Hakları Saklıdır