Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Banka e-postalarına Dikkat! Hangi Güvenlik Önlemleri Alınmalı

Ana Sayfa » Teknoloji haberleri » Banka e-postalarına Dikkat! Hangi Güvenlik Önlemleri Alınmalı
Banka e-postalarına Dikkat! Hangi Güvenlik Önlemleri Alınmalı

Dolandırıcılar tarafından sıklıkla kullanılan sahte bankacılık e-postaları, bilinçsiz kullanıcıları mağdur etmeye devam ediyor. Güvenlik yazılımı firmaları tarafından yapılan araştırmalarda kullanıcıların yaklaşık %30’unun sahte e-postalar ile karşılaştığı görüldü.

Bu yazımızda sahte bankacılık e-postaları, zararlı e-postalar, banka e-postaları hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

zararlı bankacılık uygulamaları

Dolandırıcılar tarafından kullanıcılara sıklıkla banka hesap bilgilerini hedef alan zararlı sahte e-postalar gönderiliyor. Bugün teknolojide gelinen noktada artık bir banka şubesine ihtiyaç duyulmadan pek çok işlem halledilebilmekte. Yapılan anketlerde kullanıcıların büyük bir kısmının online bankacılığı kullandığı görülüyor. Kullanıcıların online işlemlere olan ilgisi, dolandırıcıların da ilgisini çekiyor.

Dolandırıcılar tarafından gönderilen zararlı e-postalarda kredi kartı numaraları, çevrimiçi bankacılık hesapları, parola vb pek çok bilgiye ulaşılmaya çalışılıyor. Bilinçli kullanıcılar için ciddi bir tehdit oluşturmasa da internet üzerinde bu işlemleri sık takip etmeyen kişiler için sahte e-postalar ciddi bir tehlike oluşturmakta.

Genellikle gelen e-postalarda şifre sıfırlama, kredi kartı bilgileri, sahte bankacılık sayfaları gibi pek çok yöntem denenmekte. Ayrıca e-postalar aracılığıyla iletilen zararlı yazılımlarda kullanıcıların tüm hareketlerini kayıt ediyor.

Dolandırıcılara Karşı Neler Yapılmalı

Öncelikle bilgisayarınızda mutlaka güncel bir güvenlik yazılımı bulunmalıdır. Ayrıca pek çok banka tarafından sağlanan parola koruma ve sms yöntemleri tercih edilmeli, şüpheli durumlarda vakit kaybetmeden bankaya bilgi verilmelidir.

e-ödeme sistemlerini kullanıyorsanız ödeme yapılan sayfada güvenlik sertifikasının olup, olmadığına dikkat edin. Şifreleme sistemi kullanılan sayfalarda bilgiler çok daha güvenli bir şekilde saklanabilmekte. Ayrıca bilgisayarınıza zararlı yazılım bulaşmasına neden olacak e-posta, dosya vb bilmediğiniz hiçbir içeriği indirmemelisiniz.

Banka e-postalarına Dikkat! Hangi Güvenlik Önlemleri Alınmalı - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

SSD Disk Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir? Fazla Kilolara Lida SMTP Nedir ? Ne işe Yarar USB Bellekler Ne Kadar Güvenli TeknoAlem.Org İlk Kol Saati ve Tarihi

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Alemin Teknoloji ve Tasarım Blogu || TeknoAlem.Org - Tüm Hakları Saklıdır