Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Atom bombasını bulan adam: Robert Oppenheimer

Ana Sayfa » Bilim Adamları ve icatlar » Atom bombasını bulan adam: Robert Oppenheimer
Atom bombasını bulan adam: Robert Oppenheimer

J. (Julius) Robert Oppenheimer ABD’nin New York City şehrinde 22 Nisan 1904 tarihinde doğdu. Babası zengin bir Alman tekstil tüccarı, annesi ise dindar olmayan bir Yahudi idi.

1922 yılında kimyager olma hevesiyle Harvard’a girdi, ancak daha sonra fizikle ilgilenmeye başladı. 1925’te ise çalışmalarını İngiltere’de devam ettirmek üzere Cambridge Üniversitesi’nin Cavendish Laboratuvarı’nda işe başladı.

Kozmik ışınlar, astrofizik, nükleer fizik ve kuantum alanıyla ilgili birçok çalışmaya imza atan bu ünlü bilim adamı, Amerikan fizik kuramının da kurucusu olarak gösterilir. Günümüzde hala daha gizemini koruyan kara deliklerle ilgili 1930’lu yıllarda ilk bilimsel makaleleri kendisi hazırlamıştır.

Atom bombasını geliştirmesi

1940 yılının Kasım aylarında Oppenheimer, Berkeley’de öğrenci olan Katherine Peuning Harrison’la evlenmiştir. İkinci Dünya Savaşı’nın başlamasıyla birlikte çalışmalarını atom bombası geliştirmek üzerine yoğunlaştırmış, Berkeley’deki Radyasyon Laboratuvarı’nda araştırmalar yapmaya başlamıştır.

Geliştirdiği atom bombasının Japonya’da kullanılmasının ardından ne kadar büyük bir felakete yol açtığını idrak etmiş, ilerleyen günlerde kendi icadının kullanılmasına karşı kampanyalar yürütmüştür. Daha sonra bu hareketleri yüzünden Komünist olmakla suçlanacak ve ABD kamuoyundan büyük tepkiler çekecektir.

Ömrünün sonuna kadar kuantum fiziği ve görecelilik kuramları üzerine araştırmalar yapmayı sürdüren Oppenheimer 1966 yılında emekliye ayrılmıştır. 18 Şubat 1967 tarihindeyse boğaz kanserine yenik düşerek hayata veda etmiştir.

Geliştirmiş olduğu kuramlar ve yapmış olduğu bilimsel araştırmalardan ziyade atom bombasıyla anılıyor olması, böylesi bir bilim adamının başına gelecek en talihsiz olaylardan birisi olsa gerek…

Atom bombasını bulan adam: Robert Oppenheimer - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Polypad Tablet PC Ürün İncelemesi Tüm zamanların en büyük mucitleri Klasisizm Akımı Özellikleri , Temsilcileri ve Türk edebiyatındaki Yeri 11.sınıf İnsanlar Neden Esner ? Yazıyı Okurken Esneyeceksiniz Akılcılığın Yapıcılıkla ve Gerçeklikle İlgisi Klavye Alırken Nelere Dikkat Edilmeli, Nasıl Bir Klavye Alınmalı?

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Alemin Teknoloji ve Tasarım Blogu || TeknoAlem.Org - Tüm Hakları Saklıdır