Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Asansör Ne Zaman, Kim İçin İcat Edilmiştir – Asansörün Tarihçesi

Ana Sayfa » Bilim Adamları ve icatlar » Asansör Ne Zaman, Kim İçin İcat Edilmiştir – Asansörün Tarihçesi
Asansör Ne Zaman, Kim İçin İcat Edilmiştir – Asansörün Tarihçesi

Bugün kullanmakta olduğumuz ve hayatımızda büyük bir kolaylık sağlayan asansörlerin oldukça eski bir geçmişi bulunmaktadır. Dünya üzerinde ilk asansörün 1743 yılında Fransız Kralı 15. Louis için yapıldığı ve yine o yapıldığı dönemde uçan iskemle olarak tanımlandığı bilinir. Peki, asansörün tarihçesi hakkında ne kadar bilgiye sahibiz?

asansörün icadı

Bu yazımızda asansör ne zaman icat edildi, asansör ne zaman bulundu, asansör kim tarafından yapıldı gibi sorular hakkında cevaplar bulabilirsiniz.

Dünyada ilk asansör Fransız kralı 15. Louis için 1743 yılında yapılmıştır. O dönemin teknolojisi ile ağırlık – denge sistemine göre çalışan asansör, insan gücü ile hareket ettirilmiştir. Asansörün yapılış amacı ise icadı kadar ilginç bir detayı içerir. Kral 15. Louis, dairesinin üst katında kalan metresi için kendi dairesi ile kolayca geçiş sağlanabilecek bir sistem tasarlanmasını istemiştir.

Asansörün Tarihçesi

Günümüzde dik ve yatay olarak insan ve yük taşıma amacıyla kullanılan asansörler özellikle şehir hayatının vazgeçilmez bir unsuru durumundadır. Yapılaşmanın artması, mimari yapıların gelişmesiyle birlikte binalarda artan kat sayıları, asansörü kaçınılmaz hale getirmiştir.

Geçmişe dönük araştırmalarda ise asansörün maden ocakları, fabrika gibi alanlarda kullanıldığı görülebilir. Özellikle maden ocaklarında derin yer altı kaynaklarından alınan kömür ve diğer yükler, yük asansörleri yardımıyla kolaylıkla çıkarılmıştır.

İş amacıyla kullanılan ve ilk olarak iş merkezine yerleştirilen asansör ise 1857 yılında New York’da beş katlı bir binada kullanılmıştır.

Asansör Ne Zaman, Kim İçin İcat Edilmiştir – Asansörün Tarihçesi - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

İlaçlarınızı Taşımak için İlaç Kutusu Atv ve evdeki telsiz telefon Fiziksel Portlar ve Yapabileceklerimiz Ev dekorasyonları için dekor.org yeter ! İnternet Kullanımında Kadın ve Erkeğin Farklılıkları Akılcılığın Temeli : Bilim ve Teknoloji

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Alemin Teknoloji ve Tasarım Blogu || TeknoAlem.Org - Tüm Hakları Saklıdır