Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Araç Muayenesi

Ana Sayfa » Arabalar » Araç Muayenesi
Araç Muayenesi

Araç Muayene Periyodları

Hususi (binek) otomobiller ve römorkları: Hususi (binek) otomobiller ile bunların her türlü römorkları ilk üç yaş sonunda ve devamında her iki yılda bir,

Resmi otomobiller ile römorkları: Resmi otomobiller ile bunların her türlü römorkları ilk iki yaş sonunda ve devamında yılda bir,

Lastik tekerlekli traktörler (LTT) ve römorkları: Lastik tekerlekli traktörler ile bunların her türlü römorkları ilk üç yaş sonunda ve devamında üç yılda bir,

İki veya üç tekerlekli araçlar ile römorkları: İki veya üç tekerlekli araçlar ve bunların her türlü römorkları, ilk üç yaş sonunda ve devamında iki yılda bir,

Diğer motorlu araçlar ile römorkları: Diğer bütün motorlu araçlar ile bunların her türlü römorkları ilk bir yaş sonunda ve devamında yılda bir periyodik muayeneye tabi tutulur. (Taksi, kamyon, otobüs v.b gibi ticari araçlar bu gruba dahildir)

• Üzerinde tadilat, montaj v.b değişiklik yapılan araçların ayrıca özel muayenesi zorunludur.

• Karayoluna çıkmış olan araçların, teknik şartlara uyup uymadığı trafik zabıtasınca kontrol edilerek uygunsuzluk tespit edilenler, her an muayene istasyonlarına sevk edilip muayeneleri yaptırılabilir.

Araç muayenesi için gerekli belgeler nelerdir?

Zorunlu Belgeler Listesi

İlk 3 madde tüm araçlar için zorunlu belgeleri içermektedir

1. Tescil ve Trafik Belgesi (Araç Ruhsatı):

Muayenesi yapılacak araca ait TESCİL ve TRAFİK belgesinin aslı.

2. Vergi Borcu Yoktur Belgesi (Temiz Kağıdı):

Vergi dairelerinden alınmış; vergi borcu olmadığını belirten “Vergi Borcu Yoktur ” yazısı.

 • Araç sahipleri araç vergilerinin 1. taksidini Ocak ayı içinde 2. taksidini de Temmuz ayı İçinde ödemek zorundadır.
 • Vergi borcunuzun olup olmadığını: İnternet, Alo Maliye ve Vergi dairelerinden öğrenebilirsiniz.
 • Motorlu Taşıtlar Verginizi banka ve bankaların internet şubelerine de yatırabilirsiniz

Muayenenizin hızlı ilerlemesi için TÜVTURK İstasyonları’na gelmeden “Vergi Borcu Yoktur” yazısını almanızı tavsiye ederiz.

3. Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası (Trafik Sigortası):

Muayenesi yapılacak araca ait Mali Sorumluluk Sigortası akdi (Poliçe). Tüm araçlar için Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası süresi bir yıldır.

4. LPG’li ve CNG takılı araçlar için zorunlu belgeler
a) LPG-CNG ruhsata işli ise

– Gaz Sızdırmazlık Raporu: LPG veya CNG takılı araçlar için Gaz Sızdırmazlık raporunun muayeneye gelinmeden önce alınması zorunludur. Araç sahipleri Gaz Sızdırmazlık Raporunu Makine Mühendisleri Odası, Türk Standartları Enstitüsü (TSE) ve Otomotiv Ana Bilim Dalı olan üniversitelerden alabilirler.

b) LPG-CNG ruhsata işli değilse
LPG’li veya CNG li araçlarda bu tadilat araç ruhsatına işlenmemişse aracın muayenesi yapılmaz. Araç sahiplerinin öncelikle ilgili tadilatı ruhsatlarına işletmeleri gerekir.
Tadilat ruhsata işli değilse

Araç muayenesi için gerekli ekipmanlar nelerdir?

 • İlkyardım seti
 • Üçgen Reflektör
 • Yangın Söndürme Cihazı

Diğer Araçlar
Taksimetre: Taksi.
Engel İşareti: ECE 70’ye uygun. Otobüs, kamyon, çekiciler.
Stepne: Şehirlerarası yolcu yaşıyan (motorsiklet ve lastik tekerlekli traktör hariç) bütün motorlu araçlar.
Flaşörlü, yanıp sönen, sarı ışıklı, dönerli, uyarı lambası: Traktörlerde.
Tekerlekli Tarım veya Orman Traktörleri Tip Onayı Yönetmeliği’ndeki şartlara uygun olacaktır.

Muayene sırasında hangi noktalar kontrol edilir?

Araç muayenesi elle tutulabilen gözle görülebilen ve ulaşılabilen aksamların muayene edilmesiyle gerçekleşir. Kapalı kutular içinde veya kaplamalar altında ulaşılamayan aksamlar kontrol edilmez. Gerekirse bu aksamların fonksiyon kontrolü yapılır.

1-Fren Tertibatı: Araç muayenesi ana başlıklarından biri olan ve ilk sırada yer alan fren tertibatının test edilmesi; trafikte seyreden her türlü araç ve yayalar için hayati önem taşır. Fren tertibatının periyodik aralıklarda kontrol edilmesi ve aşınan parçaların değiştirilmesi gerekir. Araç muayenesi açısından değerlendirildiği zaman önde fren pedalından başlayarak; mekanik, haraketli, sürtünen ve esneyen her aksam elle veya gözle kontrol edilir. İlgili mevzuat ve yönetmelikler çerçevesinde, fren test cihazı ile aynı aks üzerinde bulunan tekerleklerin fren kuvveti sapma yüzdesi ile toplam araç ağırlığına göre fren verim yüzdesi hesaplanır.

2-Direksiyon Sistemi: Araçların yol ve seyir kontrolüyle istenilen yöne yönlendirmesini sağlayan direksiyon sisteminin kontrollerinde; direksiyon simidinden başlayarak sırasıyla; direksiyon mili, direksiyon kutusu ve bağlantı elemanlarıyla sistemi tekerleklere bağlayan direksiyon rot kollarının boşluk ve sağlamlıkları; elle, gözle ve boşluk test cihazlarıyla kapsamlı olarak kontrolden geçirilir.

3-Görüş Şartları: Temiz ve yeterli görüş araç kullanıcıları için maksimum yol ve sürüş güvenliği sağlar. Bu sebeple aracın tüm dış camları, cam yıkama tertibatları, cam silecekleri, iç ve dış görüş aynaları titizlikle kontrol edilir.

4-Aydınlatma Sistemi: Araçların gece ve kötü yol şartlarında güvenle seyredebilmeleri için aydınlatma sistemlerinin faal olması ve ayarlarının trafikte seyreden diğer araç sürücülerini rahatsız etmeyecek şekilde yapılmış olması gerekmektedir. Bu sebeple tüm iç-dış aydınlatma, fren, gösterge, sinyal, geri vites, plaka ve sınır lambaları titizlikle kontrol edilir. Uzun-kısa ve sis farlarının yükseklik ayarları cihazlar vasıtasıyla test edilir.

5-Aks, Jant, Lastik ve Süspansiyon Sistemi: Araçların yol tutuşunda ve güvenli seyrinde yürüyen aksam ve süspansiyon elemanları özel bir göreve sahiptir. Yay, amortisör gibi süspansiyon elemanlarının, aracın jant, aks ve lastikleriyle tam uyumlu çalışması sürüş güvenliği açısından son derece önemlidir.

6-Şase ve Şase Bağlantı Parçaları: Araç gövdesinin sağlamlığı hem sürüş anında hem de olası bir kaza durumunda yolcular açısından büyük öneme sahiptir. Bunun yanında şaseye bağlanmış bir çok parçanın da sağlam ve çalışır durumda olması gerekmektedir. Bunlar; sürücü kabini ve araç gövdesi, bağlantıları, merdiven basamakları, koltuklar, alt taban, egzoz boruları, susturucular, yakıt tankı ve boruları, stepne ve taşıyıcısı, kapılar ve kapı kilitleri, yan ilave korumalar, çekici römork ve treyler çeki kaplini ile kaplin mekanizmalarının kontrolünü kapsar.

7-Diğer Donanımlar: Pasif güvenlik sistemlerinin en önemlilerinden biri emniyet kemeridir. Bir kaza esnasında emniyet kemeri takılı olan yolcunun diğer yolculara göre hayatta kalma şansı her zaman daha yüksektir. Bu sebeple ön ve arka emniyet kemerleri ve kilit karşılıklarının fonksiyonelliği titizlikle kontrol edilir. Bunların yanısıra yangın söndürme tüpü, üçgen ikaz reflektörü ve ilk yardım çantası da kontrol edilir.

8-Çevreye Zarar Verme: Trafikteki araçların oluşturduğu çevresel gürültüler ile yaydıkları egzoz gazları insan sağlığı açısından son derece zararlıdır. Bu sebeple istasyonlarda gürültü seviyesi kontrolleri ile egzoz emisyon kontrolü gerçekleştirilecektir.

9-Yolcu Taşıyan Araçlar İçin: Toplu taşıma araçlarına yönelik olarak koltuk düzenleri, iç aydınlatma lambaları, ısıtma sistemleri ve havalandırma sistemlerinin seyahat eden yolcuların gereksinimlerini karşılayacak şekilde olup olmadığı kontrol edilir.

10-Araç Tanımları: Trafikte seyreden araçların üzerinde taşıdıkları plaka, tanıtım numaraları ile ruhsat üzerindeki tescil ve trafik bilgileri birebir aynı olmak zorundadır.

Araç muayenesi değerlendirme sonuçları nelerdir?

-Kusursuz: Muayene edilen araçta herhangi bir eksikliğin bulunmaması halidir.

 • Bu durumda aracın ön plakasına ve muayene raporuna muayenenin geçerlilik süresini içeren etiket yapıştırılır.
 • Ruhsat onaylanır, hologram yapıştırılır ve bir sonraki muayene tarihi yazılır.
 • Yetkili kişi tarafından detaylı muayene raporu verilir.
 • Raporun muayene geçerlilik süresi boyunca saklanması gerekmektedir.
 • Bir sonraki muayeneye raporla gelinmesi gerekmektedir.

-Hafif Kusur: Aracın yapılan muayenesi sonrasında yeniden muayenesine gerek duyulmayan bir eksikliğin bulunması halidir.

 • Bu durumda araç muayeneden geçmiş sayılır. Aracın ön plakasına ve muayene raporuna muayenenin geçerlilik süresini içeren etiket yapıştırılır.
 • Ruhsat onaylanır, hologram yapıştırılır ve bir sonraki muayene tarihi yazılır.
 • Yetkili kişi tarafından detaylı muayene raporu verilir. Raporun muayene geçerlilik süresi boyunca saklanması gerekmektedir.
 • Bir sonraki muayeneye raporla gelinmesi gerekmektedir.
 • Raporda belirtilen eksikliklerin tamamlanması gerekmektedir.

-Ağır Kusur: Aracın muayenesi sonucunda tamirine ihtiyaç duyulacak derecede eksiklikler tespit edilmesi halidir. Bu eksikliklerin giderilerek bir ay içinde aracın yeniden muayeneye gelmesi gerekmektedir.

 • Aracın muayene raporuna geçici kusurlu araç etiketi yapıştırılır.
 • Bir ay içinde raporda bulunan kusurlar tamir ettirilir ve raporla birlikte aynı istasyona gelinir.
 • Bir ay içinde gelen araçlarda bir muayene tekrarı ücretsizdir.

-Emniyetsiz: Aracın; can ve mal emniyeti ile trafik güvenliği açısından tehlikeli olacak derecede kusurlarının, eksikliklerinin tespiti halidir.

 • Aracın durumu en yakın trafik zabıtasına bildirilir.
 • Aracın emniyetsiz olduğuna dair rapor verilir.
 • Bir ay içinde raporda bulunan kusurlar tamir ettirilir ve raporla birlikte aynı istasyona gelinir.
 • Bir ay içinde gelen araçlarda bir muayene tekrarı ücretsizdir.

Egzoz Emisyon Muayene Periyodları nelerdir?

Hususi (Binek) Otomobiller: İlk üç yaş sonunda ve devamında her iki yılda bir,

Resmi Otomobiller: İlk iki yaş sonunda ve devamında yılda bir,

Diğer Motorlu Araçlar: İlk bir yaş sonunda ve devamında yılda bir,

LTT Traktörler: Egzoz Emisyon Ölçümü uygulanmaz,

İki veya Üç Tekerlekli Araçlar: Egzoz Emisyon Ölçümü uygulanmaz.

 • Ocak 1980 tarihinden önce tescil edilmiş DİZEL motorlu araçlardan Egzoz Emisyon Ölçümü istenmez
 • Trafikte seyreden tüm motorlu araçlar 10 yaşından sonra her yıl Egzoz Emisyon Muayenesi yaptırmak zorundadı
 • Aracın trafiğe çıkışından sonraki muafiyet süresinin bitim tarihinden itibaren bir ay içerisinde egzoz emisyon ölçümü yaptırılması zorunludur. Takip eden emisyon ölçümlerinde aracın trafiğe çıkış tarihi esas alınarak uygulanır.

kaynak: Tüvtürk

Araç Muayenesi - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

WeTransfer Nedir? WeTransfer Nasıl Kullanılır? Atatürk’ün Teknoloji ve Tasarım ‘a verdiği Önem Nintendo Switch Özellikleri – İncelemesi Körler Rüya Görebilir mi? Firefox Ta Yer imlerini komple kaydetmek Arda Turan Resimleri-Fotoğrafları

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Alemin Teknoloji ve Tasarım Blogu || TeknoAlem.Org - Tüm Hakları Saklıdır