Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Apple Mac bilgisayarlara neden virüs bulaşmaz?

Ana Sayfa » Bilgisayar » Apple Mac bilgisayarlara neden virüs bulaşmaz?
Apple Mac bilgisayarlara neden virüs bulaşmaz?

Dünyanın en güvenli işletim sistemleri arasında yer alan ve Apple tarafından geliştirilen Mac OS, seneler boyunca hiçbir antivirüs yazılımına ihtiyaç duymadan gayet sağlıklı bir şekilde çalışmayı sürdürebiliyor. Peki, Apple Mac bilgisayarlara neden hiç virüs bulaşmıyor? Veya bulaşması mümkün mü? Dahası, Mac bilgisayarları antivirüs yazılımı olmadan kullanmak güvenli mi? Akılları kurcalayan bu sorulara kısaca cevap vermeye çalışalım.

Mac’lere virüs neden bulaşmaz?

Öncelikle şu bir gerçek ki, Mac bilgisayarlar Windows işletim sistemine sahip bilgisayara kıyasla çok daha pahalıdır. Bu sebepten ötürü en zengin ülkelerde bile Mac OS işletim sistemine sahip iMac ve MacBook‘ların pazar payı yüzde 20 ila 30 bandı arasında seyreder. Hal böyle olunca virüslü yazılım geliştiren kötü niyetli hackerlar, daha çok Windows kullanıcılarını hedef alır ve bu sistemlere virüs bulaştırmak için çaba sarf eder. Yani bir bakıma Mac OS‘u çok az insan kullandığı için virüslü yazılım geliştirilmediğini söyleyebilmek mümkün.

Mac OS herhalukarda çok daha güvenli

Öte yandan Windows‘u kullanan çok fazla insan olduğu gibi, Windows’un güvenlik bakımından Mac OS‘un gerisinde olduğu da bir gerçek. Yani Windows’ta çalışabilecek bir trojan veya keylogger yazılımı geliştirmek, Mac OS’a nazaran daha kolay. Hal böyle olunca hackerlar Mac OS‘a virüs bulaştırmak için çaba sarf etmiyor. Bu da Mac OS bilgisayarlarda antivirüs yazılımı çalıştırmanıza gerek kalmaması sonucunu doğuruyor.

Apple Mac bilgisayarlara neden virüs bulaşmaz? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Lenovo EM Nedir, Lenovo Energy Management Nasıl Kullanılır? Dünyanın En Büyük Led Ekranı Alexander Graham Bell Hayatı ve Çalışmaları ÖSS ve YDS Sonuçları Açıklandı SSL Secure Socket Layer Nedir ? Mersin Mezitlide Kiralık Evler

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Alemin Teknoloji ve Tasarım Blogu || TeknoAlem.Org - Tüm Hakları Saklıdır