Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Antoine Lavoisier Kimdir? Antoine Lavoisier Buluşları – İcatları Nelerdir?

Ana Sayfa » Bilim Adamları ve icatlar » Antoine Lavoisier Kimdir? Antoine Lavoisier Buluşları – İcatları Nelerdir?
Antoine Lavoisier Kimdir? Antoine Lavoisier Buluşları – İcatları Nelerdir?

Antoine Lavoisier 26 Ağustos 1743 yılında Paris’de doğmuş ve 8 Mayıs 1794 yılında yine Paris’de ölmüştür. Modern kimyanın yaratıcısı olarak bilinen ve kimyacı olan Lavoisier simyanın – kimyaya, yani bilime dönüşümüne öncülük etmiştir.

antoine lavoisier buluşları

Bu yazımızda Antoine Lavoisier kimdir, Antoine Lavoisier buluşları, icatları nelerdir gibi konular hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

1743 yılında Paris’de dünyaya gelen bilim adamı, zengin bir aileye mensuptu. Annesini kaybettikten sonra babasının da desteğiyle hukuk alanına yönelen Lavoisier, deneye ve bilime olan merakı ile 20’li yaşlarında ilk birinciliğini elde eder.

25 yaşında Kimya alanında yaptığı çalışmalar ile Fransız Bilim Akademisinin bir üyesi olmayı başarmıştır. Yaptığı çalışmalar arasında metrik sistemin oluşturulması, Fransa’nın jeolojik haritasının çıkarılması, tarımda verimlilik gibi pek çok konu yer almaktadır. Aşağıda Antoine Lavoisier tarafından yapılan çalışmalar ve icatlar hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Flogiston Teoremi

Lavoisier’in bilim dünyasında tanınması yanma olayına ilişkin yapmış olduğu çalışma ile gerçekleşmiştir. Bugün modern kimyanın sahip olduğu pek çok kural ve düzen Lavoisier tarafından geliştirilmiştir.

Flogiston teoremine göre yanma olayında nesne flogiston denen fakat ne olduğu bilinmeyen bir madde açığa çıkarmaktaydı. Flogiston açısından yanan nesnelerin geriye sadece kül bırakması, zengin olduklarını gösteriyordu. Her ne kadar çoğunluk tarafından kabul edilse de bazı bilim adamları tarafından havanın gerekliliği öne sürülerek bu kurama karşı çıkılmaktaydı.

Kütlenin Korunumu Kanunu

Lavoisiere göre bu kanun şöyle açıklanmıştır. Doğada işleyişe bakıldığında hiçbir şeyin yoktan var olmadığı, deneysel dönüşümler sonucunda maddenin miktar olarak aynı kaldığı, elementlerin nitel ve nicel bileşimlerinin korunduğunu söyleyebiliriz, demiştir.

Antoine Lavoisier Kimdir? Antoine Lavoisier Buluşları – İcatları Nelerdir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Yiğit Alp Cakir14 Şubat 2016

Çok güzel olmuş. İşime çok yaradı. Devamını bekliyorum.

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Odtü İzlenimleri Odtü Gezisi Sayfa eBGBM Nedir Büyük yada Küçük harfle yazılmış yazıları Büyültme Küçültme İnternette Karşılacağınız Büyük Yanlışlar Akıllı Telefon Alırken Dikkat Edilenler CES 2020’de Ön Plana Çıkan Teknolojik Gelişmeler

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Alemin Teknoloji ve Tasarım Blogu || TeknoAlem.Org - Tüm Hakları Saklıdır