Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Akılcılığın Yapıcılıkla ve Gerçeklikle İlgisi

Ana Sayfa » Havadan Sudan » Akılcılığın Yapıcılıkla ve Gerçeklikle İlgisi
Akılcılığın Yapıcılıkla ve Gerçeklikle İlgisi

akilcilik

Akılcılığı esas alan ilim adamı peşin hükümlerderı, şahsi görüşlerden uzak kalarak sadece saf gerçeği elde etme yolunda hareket edecektir Aksi takdirde peşin hüküm lerle hareket edenlerin ilim adamı dahi olsalar, getirecekleri bir yenilik yoktur Bu durumu şu meşhur hikaye ile açıklayalım:

Skolastik görüşün hakim olduğu dönemde bir öğrenci teleskapla Güneşi incelerken üzerindeki lekeleri fark, eder ve heyacanla durumu hocasına bildirir Profesör” Hayır olamaz, teleskobun camı lekeli olabilir; silip tekrar bakınız.” der. Temizlik işleminden sonra tekrar bakan öğrenci:
— Efendim yine Güneşte lekeler görüyorum deyince, Profesör:
— ‘ Mümkün değil gözlerinizi silip bakınız, ‘ der Gözlerini sildikten sonra bir daha bakan öğrenci,
— ‘Yine aynı lekeleri görüyorum efendim, «der
0 Bu durum karşısında Profesör, gayet emin bir tauırla:
—Böyle bir şey söz konusu olamaz, zira skolastik görüşte böyle bir şey yok. ‘<der ve hiçbir araştırma lüzumunu görmeden bu ilmi gerçeği karanlığa gömer.
Devamlı  bilgileri gözden geçirme, gözlem ve deneye değer verme yolu ile adım adım gerçeklena aydın yüzüne doğru ilerleme, ilim adamının hedefi olacaktır Ayrıca fen ve teknik adına bir buluş yapılacağında, bunun kazandıracağı ile kaybettireceği şeyler arasında mukayeseler yapılmalıdır Aksi takdirde yan tesirlerinin zaran, tedavide sağlayacağı faydadan çok alan bir ilaç gibi; insan ligi tabi aftan, medeniyetten, hatta insan lıktan uzaklaştırocak olan tekniğin zararlı ürünleri, ileride bizleri dehşetlere düşürebilir Onun için ilim adamı konulara faydacı ve yapıcı bir anlayışla yaklaşacak, insanlığı ön plana alacaktır.

Bilindiği gibi ilimler nazariyat (teorik), tatbikat (deney) ve hikrnetleri (yararları) olarak üç yönden ele alınır. İşte ilim adamı nazariyaltan tatbikata geçiş anında yukarıda belirttiğimiz incelikleri düşünürken, üçüncü bir merhale alarak bi km etlere de dikkati çekecek; ilim ve fennin verilerini toplumun her kesimine mal etme popüler hale getirme gayreti içerisinde bulunacaktır Şöyle ki: Ma— tematik ve geometri teorik ilimlere misaldir. Mühendislik ise onun pratiğe tatbikidir. İlim adamı üçüncü adımda kainatın bir ölçü ile yaratıldığını gözleyecek ve bu ölçüden mana çıkaracaktır Bu kavrayış uf ku; insanı, meselelere daha derli toplu bakmaya, kı5inatı iç içe sistemler halinde tek bir sisteme bağlamaya ve köinatın toptan bir elden idare edilen ahenkli bir bütünlükte düğümlendiğini anlamaya götürecektir Atamun yapısı ile Güneş Sisteminin yapısı arasında işleyiş bakımından fark var mıdır?

Bir insan vücudundaki ortalama altmış trilyon hücreden tek bir hücrenin yapısı ile düzenli işleyen bir devletin yapısı arasında sistem bakımından ayrılık var mıdır?

Görüldüğü gibi bazen hikmetleri; nazariyat ve tatbikata basamak olur Bu bakımdan bu üç duruınu iç içe düşünmek gereklidir Böylece; köinatı bir kitap gibi etüt etme, aralarındaki ince münasebetleri bulma, benzerlikleri keşfetme, böylece biyonik – biyoteknik ve sibernetik açıdan yeni buluşlara gitme, canlılar alemindeki ince ve harika tekniği günümüz medeniyetine, insanlığın fayda- sina aktarma imkanlan doğmuş olacaktır
Atatürk de bu konuda insanımıza ve bilim adam lanna düşen görevi şu veciz sözleriyle ifade etmistir
‘Memleketimiz içinde, medeni fikirlerin ve çağdaş ilerlemenin bir an kaybetmeksizin yayılması ve gelişmesi lazımdır Bunun için bütün ilim ve fen erbabının bu hususta çalışmayı bir namus borcu bilmesi gerekir”

Sürat Yayınlan Fen Bilimleri 1 ders kitabınclan alınmıştır

Akılcılığın Yapıcılıkla ve Gerçeklikle İlgisi - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Word de Korumalı Bir Belgenin Parolasını Unuttuysanız… Bilgisayarı Hızlandırma Yolları – Stabil İşletim Sistemi Dünyaya Düşen Bomba Niteliğinde Asteroidler Angry Birds icon ve Yazı Fontu Kolay Taşınabilir Çok Amaçlı Balta Tasarımı Teknolojik Gelişim Hızı

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Alemin Teknoloji ve Tasarım Blogu || TeknoAlem.Org - Tüm Hakları Saklıdır