Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Akılcılığın Temeli : Bilim ve Teknoloji

Ana Sayfa » Teknoloji ve Tasarım » Akılcılığın Temeli : Bilim ve Teknoloji
Akılcılığın Temeli : Bilim ve Teknoloji

ilim

Teknoloji, bilimin insanlığın hizmetine sunulmuş şeklidir İnsan, bilim ve teknoloji ile iç içedir. İnsan, toplum halinde yaşamaya, iş bölümü yapmaya muhtaçtn’ Üzerimize giydiğimiz pamuklu kumaş, birçok kişinin emeğinin olduğu teknolojik bir üründür. Pamuk ekilirken, büyürken, kaldırılırken, fabrikaya taşınırken, kumaş olarak dokunurken, konfeksiyon haline getirilirken; kullanılan makine, alet ve cihazlar, teknolojinin ürünüdür.

Bir yandan bizden önceki insanların gayretiyle bize kadar ulaşan tekniğin imkanlarından faydalanıyonız; diğer taraftan yeni buluşlar yapmak ve bunları insanlığın hizmetine sunmak için gayret sarfediyoruz.Bilimsiz teknoloji düşünülemez. Bu sebeple bilimsel noksanlıklarımızı biran önce gidererek gelişmiş ülkelerin bilim ve teknolojisini almalıyız. Ülkemizi çağdaş medeniyet seviyesine çıkararak. çağın teknolojisinde adı anılır hale getirmek başta gelen amacımız olmalıdır. Bu konuda maddi-manevi hiçbir fedakarlığı esirgemeden, üretici olup, zamanımızı çok iyi değerlendirerek branşımig la ilgili tüm bilgileri ileri seviyede elde ederelç iş bölümü ve ihtisaslaşmaya gereken önemi vermeliyiz.

Günümüzde hızla ilerlediğini gözlediğimiz bilim ve teknolojiye yetişmek, onu geçmek, bilim ve tekniği elinde bulunduran birinci ülke durumuna gelmek için saydığımız konularda en ufak bir ihmal göstermemeliyiz. Gereği gibi davranabilirsek, yakın bir gelecekte bilimsel çalışmalarda bizim insonımizın sesi dünya çapında duyulacaktır. Zaten şimdiden duyulmaya başlamıştır da.

Bilim ve teknoloji insanın hizmetindedir, ondan korkmak için ciddi hiçbir sebep de mevcut değildir Tehlike bilimsellikte ve bilime göre dünya kurmada değil; tehlike, şuursuzlukta ve sorumluluk yüklenmeden kaçınmakta, bilim ve teknolojiyi kötüye kullanmaktadır . Bilim ve teknolojiye yalnız maddi refah ve rahatımız için alaka duymamız ve sadece yaşadığımız  çağı düşünerek kullanmamız yanlıştır.

Gerçek manada bilim ve teknolojiden istifade ederken bizden sonrakilere güzel bir dünya bırakmak; insanların iç dünyalarını ihmal etmemek de hedefler arasında olmalıdır. Aksi takdirde dünyayı mezbele haline getirip, ruh ve gönül dünyamızı maddenin katı duvarları arasına hapsedip, herşeyi teknolojiden ibaret görme yanlışlığına düşebiliriz.

Atatürk’e göre, ileri kültür ve ileri uygarlığı oluşturan temel öğe akılcılığın temeli olan bilim ve teknolojidir. Bunu, onun çeşitli öz deyişlerinde görmekteyiz.

30 Ağustos 1924 yılında Dumlupınar’da yaptığı konuşmada Atatürk şöyle diyordu:
“Medeniyet yolunda muvaffakiyet yenileşmeye bağlıdır. Sosyal hayatta, ilim ve fen sahasında muvaffak olmak için yegane olgunlaşma ve ilerleme yolu budur”

Eğit-Der Yayınlan Kimya 2 Ders Kitabı’ndan alınmıştır.

Akılcılığın Temeli : Bilim ve Teknoloji - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

PS5 Ne Zaman Çıkıyor? Fiyatı Ne Olacak? Yasaklı Sitelere Giriş ZenMate ile Çok Kolay 2019 En İyi WordPress Eklentileri Usb 3.0 Geliyooor Hidrojenli Arabalar Web sitesine flash animasyonlar eklemek ve çalıştırmak

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Alemin Teknoloji ve Tasarım Blogu || TeknoAlem.Org - Tüm Hakları Saklıdır