Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Adsl Kota’nın Aşmasının nedenleri ve Çözümleri

Ana Sayfa » İnternet » Adsl Kota’nın Aşmasının nedenleri ve Çözümleri
Adsl Kota’nın Aşmasının nedenleri ve Çözümleri

adsl

Çevremizden gördüğümüz kadarıyla TTNet Adsl Kotanın 4gb a çıkarıldığı halde kullanıcıları tarafından kotaları aşılıyor.

Kullanıcılar fazla interneti kullanmadığını bahane ederek kotanın geçtiğine inanamıyorlar fakat teknik olarak bunun açıklaması basit.

Adsl Kotanız Neden Aşar ?

1- Video izlemek

İzlemeyeceğiz mi napalım gibi soruları duyar gibiyiz. İzleyin fakat sınırlı bir biçimde izleyin küçük boyutlu kısa süreli videoları tercih edin.Videoları kapatsanız dahi download devam etmektedir.

2.-Şarkı indirmek

Limewire gibi download managerlardan şarkı indirmek yasal değil ve  bilgisayarınız için tehlikeli zaten.Bu tür programlardan bulaşan virusler sürekli download’a sebep olur ve bu size pahalıya patlar.

3-Online Oyun oynamak

İnternet üzerinden oynana multiplayer oyunlar ve niceleri sürekli bilgisayarla veri alışverişinde bulunurlar.Flash oyun siteleri ise bilgisayarınıza oyunu yükledikten sonra açar. Knight , Counter Strike gibi online oyunlar ise sürekli veri alış verişi halinde olduklarından dolayı kotanızı fena bir şekilde harcayacaktır.

ve diğerleri bu diğerlerinin içine büyük yer kaplayan web siteleride giriyor. Girdiğiniz web sitelerinde yer alan reklamlar ve resimler bilgisayarınıza indirilerek yerleşir bu indirme sırasında kotanızdan çok büyük miktarlar gitmesede 30 x 30 mb dan 900 mb aylık kotanıza yansıyacaktır.

Kotamın Aşmaması için Neler yapmalıyım ?

Kotanızın aşmaması için Kotanızı sürekli takip etmelisiniz. TTNET kota sorgulama adresinden sıklıkla kontrol edip ona göre davranmalısınız.

Aşırı video izlememelisiniz, Şarkı indirmemelisiniz ve en önemlisi internet üzerinden oyun oynamamalsınız.

Benim büyük etken olarak düşündüğüm ayrı bir konu ise bilgisayarın kullanım dışı olduğu zamanlarda modemin açık bırakılması kotanızı etkiler. Bilgisayarı kullanmadığınız zamanlarda Modeminiz ışıkları sönecek şekilde prizden çıkarılmalıdır.

Bu tavsiyelere uyar birazda kısıtlamalar getirirseniz Adsl Kotanız dolmayacaktır. Ay sonunda kotanızın dolmadığını gördüğünüzde  geriye kalan download hakkınızı doya doya harcayabilirsiniz.

Adsl Kota’nın Aşmasının nedenleri ve Çözümleri - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Cracker16 Ağustos 2009

Yazdıklarınız kotayı etkiler ancak ben kotanın bu uygulamlarla dolmadığını kendimden biliyorum.
Ne online oyun alışkanlığım var ne de video izleme onu bırak msn’i bile nerdeyse hiç açmıyorum. Şarkıkolikde değilim ayda bir iki kere winamp ı açar var olanı dinlerim olmayanı aramam, ama her ay kota fırlıyor. Şu an 3.400 gb olmuş ay başına daha 15 gün var kesin geçecek yine.
Limitli kullanıcıları tarife değiştirmeye zorluyorlar besbelli.

HKN...13 Eylül 2009

Aynen bencede zorluyorlar…

xxxDewİlHunTerr28 Eylül 2010

Yenı aboneyım 3gun oldu 2gun kullandım kota 3gb oldu bıseyde ındırmedım sandece wındows guncellemelerı facebook gunde 8saat ınternete baglı oldum neden ?

Merve03 Mart 2011

Ya benimde önceden hiç aşmazdı şarkı falan da fazla indirmiyorum ama ilk defa aştı inş. bu ayda aşmamıştır…

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

2008-2009 Teknoloji ve Tasarım Dersi Zümresi Yangın söndürmede kullanılan kimyasal maddeler ve bunların yangına etkileri Google Chrome OS Nedir? Avantajları – Dezavantajları Windows 9 Özellikleri – İnceleme PS5 Ne Zaman Çıkıyor? Fiyatı Ne Olacak? Alan Turing Kimdir? Alan Turing Buluşları ve Enigma

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Alemin Teknoloji ve Tasarım Blogu || TeknoAlem.Org - Tüm Hakları Saklıdır