Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

3D Yazıcı ile Omurilik Nakli

Ana Sayfa » Teknoloji haberleri » 3D Yazıcı ile Omurilik Nakli
3D Yazıcı ile Omurilik Nakli

Teknolojinin çok hızlı ilerlediği ve her gün yeni bilimsel buluşlar gerçekleştirilen bir zaman diliminden geçiyoruz. 3D yazıcılarla birçok başarılı ürün yazdırıldığını, hatta insan uzuvları için protezler üretildiğini zaten biliyorduk ve takip ediyorduk. Bu teknoloji ile ilgili, Çin’de bir ilke daha imza atıldı. Çinli Cerrahlar ilk defa 3 boyutlu yapay bir omuriliği başarı ile nakledebildiler.

3d-omurilik
Pekin Üniversitesinde yapılan bu çalışma Ortopedi Bölümü Başhekimi Liu Zhongjun’un yönettiği bir operasyonda, 13 yaşında olan ve kanser hastası olduğu için yürüyemeyen bir hastaya geçtiğimiz temmuz ayında başarı ile nakledilebildi. Yapılan bu genel nakillerde ağırlıklı olarak titanyum aparatların, hastanın ihtiyacına göre şekillendirildi ve 3D yazıcılarla üretilen yapay kemikler çok özel bir yazılım mühendisliği gerektiriyor.

3D omurilik naklini yöneten Liu Zhongjun yaptığı açıklamada yapılan 3D yapay kemik parçalarını gerçeği ile aynı işlevi görmesi için tıpkı bir yapboz gibi yaptıklarını, Bu parçaların bazen hasarlı dokulardan çok daha iyi vücuda uyum sağladıklarını, hastanın hareket kabiliyetini arttırdığını ve ameliyatı güvenli kıldığını anlattı.3D Printerların sağlık alanındaki etkinlikleri sona ermeyecek hızda devam ediyor.

3D Yazıcı ile Omurilik Nakli - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Android Telefonlarda Video İndirme Bilgisayar Kullanıcılarına Özel Güvenlik Önerileri Teknoalem Arama Motorlarına Kayıt Google Chrome V 1.0 Çıktı Silindir Biçiminde Güneş Enerjisi Panelleri. Gmail’de Spam Engelleme İşlemi Nasıl Yapılır

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Alemin Teknoloji ve Tasarım Blogu || TeknoAlem.Org - Tüm Hakları Saklıdır