Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

3 Boyutlu Yazıcılar Nasıl Çalışır, 3 Boyutlu Yazıcı Nedir

Ana Sayfa » Bilgisayar » 3 Boyutlu Yazıcılar Nasıl Çalışır, 3 Boyutlu Yazıcı Nedir
3 Boyutlu Yazıcılar Nasıl Çalışır, 3 Boyutlu Yazıcı Nedir

Yazının bulunması ve sonrasında matbaanın icadı, tarihte yeni bir dönemin başlamasını sağlamıştır. İnsanlığın araştırmaları ve teknolojinin gelişimiyle birlikte ortaya çıkan yazıcılar ise her eve, işyerine ve ortama bir matbaada sahip olunan imkanları getirmiştir.

Günümüzde ise yeni, yeni kullanılmaya başlanan üç boyutlu yazıcılar insanlara en karmaşık detayları görebilme fırsatı sunuyor. Bu yazımızda üç boyutlu yazıcılar nasıl çalışır, üç boyutlu yazıcı nedir gibi konular hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

3 boyutlu yazıcı

Üç boyutlu yazıcıların çalışma prensibi çizilmiş ya da oluşturulmuş bir nesneyi iki boyutlu düzlemde ince tabakalar halinde üç boyutlu hale getirmektir. Örneğin bilgisayarda çizilen üç boyutlu bir organ resmini yazıcınızdan tabaklar halinde üst, üste dizilmiş olarak üç boyutlu şekilde alabilirsiniz.

Üç boyutlu yazıcılar günümüzde yeni, yeni kullanılmaya başlamış olsa da ilk olarak 1970’li yıllarda keşfedilmiş ve üzerinde çalışmalar yapılmıştır. 1984 yılında teknoloji öncüsü olan 3D Systems Corp’un kurucusu Charles W.Hull bir portatip geliştirerek piyasaya bunu sunmuştur. Fakat dönemin getirdiği koşullar ve imkanlar nedeniyle çalışmalar yalnızca tozlu raflara bırakılmıştır.

Günümüzde ise maliyetlerin düşmesi ve teknolojinin gelişmesiyle birlikte üç boyutlu yazıcıların maliyeti neredeyse 20 kat azalmıştır.

Üç Boyutlu Yazıcılar Nasıl Çalışır? Üç Boyutlu Resim Nasıl Elde Edilir?

Öncelikle bilgisayar ortamında bir nesne tasarlamak ve bunu programlar yardımıyla üç boyutlu bir nesne haline dönüştürmek gerekiyor. Daha sonra üç boyutlu nesne yazıcıya aktarılarak katmanlar halinde yazdırılıyor. Bu konuda yaygın olarak kullanılan FDM teknolojisi Kaynaştırılmış Yığma Modellemesinin bir örneğidir.

Bu uygulamada polimerden üretilmiş plastik bir ürün, ince bir uç içerisinden geçerken 200 derecelik sıcaklığa kadar ısıtılmakta ve eridiğinde katmanlar halinde üç boyutlu olarak üst, üste dökülmektedir.

Henüz kişisel kullanım için yeterince yaygın olmasa da gelecekte üç boyutlu yazıcıların daha fazla kullanılması bekleniyor.

3 Boyutlu Yazıcılar Nasıl Çalışır, 3 Boyutlu Yazıcı Nedir - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Tarayıcınız İçin En İyi Eklentiler Flash Bellekler için Autorun özelliğini kapatmak ( Autorun.exe ) Bumerang ve Kullanım Alanları Teknolojik Gelişim Hızı WordPress Rastgele Yazı Kablosuz Hayat Ne Kadar rahat

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Alemin Teknoloji ve Tasarım Blogu || TeknoAlem.Org - Tüm Hakları Saklıdır