Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Yalan Makinası Çalışma Prensibi

Ana Sayfa » Bilim Adamları ve icatlar » Yalan Makinası Çalışma Prensibi
Yalan Makinası Çalışma Prensibi

Televizyonlarda gazetelerde çok fazla görmüşsünüzdür. Hatta programı bile vardı. Peki yalan makinası çalışma prensibi nedir neler baz alınır.

‘Polygraph’ denilen bir alet ile sanığa 4-6 adet sensör bağlanır. Bu sensörlerden gelen çeşitli sinyaller, dönmekte olan bir kağıdın üzerine grafik olarak kaydedilir. Bu sensörlerle sanığın,

o Nefes alış hızı.
o Nabzı.
o Kan basıncı (tansiyonu).
o Terleme miktarı.

kayda alınır. Bazı yalan makinelerinde kol ve bacak hareketleri de kaydedilir.

Yalan makinesi testi başladığında, sanığa önce 3 veya 4 basit soru sorulur. Bu şekilde sanığın verdiği sinyallerin düzeni öğrenilir. Daha sonra gerçek sorular sorulmaya başlanılır ve sinyaller kayda alınmaya devam edilir.

Test süresince ve sonrasında bir uzman grafikleri sürekli kontrol altında tutarak, hangi sorularda sinyallerin değiştiğini tespit eder. Kalp atışının hızının artması, tansiyonun yükselmesi ve terleme genellikle yalan söylemenin belirtileridir. İyi eğitilmiş bir uzman grafiklere bakınca nerede yalan söylendiğini derhal anlayabilir.

Her şeye rağmen, insanların soruları yorumlamaları ve tepkileri farklı olduğundan, yalan söylerken farklı davranabildiklerinden, bu test mükemmele ulaşmış değildir, bazen yanıltıcı olabilir ve kesin delil kabul edilmez.

Yalan Makinası Çalışma Prensibi - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

sefa23 Mart 2014

güzel bişey olmalı

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Firefox, Adobe Flash’ı Kaldırıyor Toz torbasız süpürgenin mucidi James Dyson ile tanışın Web 3.0 ve Getirdiği Yenilikler AMD 8 Çekirdekli İşlemciler ve Özellikleri ”Telefonuma Mesaj Gelmiyor” Çözümü Galileo Galilei ve İcadı

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Alemin Teknoloji ve Tasarım Blogu || TeknoAlem.Org - Tüm Hakları Saklıdır