Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Soğan neden ağlatır ?

Ana Sayfa » Makalelerimiz » Soğan neden ağlatır ?
Soğan neden ağlatır ?

Soğanın Ağlatma Nedeni

Yemek yaparken bize zor anlar yaşatan tatlı bela Soğan. Soğan içerdiği bazı kimyasal maddeler ile gözlerimizi yakabiliyor . Gözlerimizde hassas olduğu için gözlerimiz yaşarıyor.Daha detaylı anlatmak gerekirse ;
Kesilen soğanın dokusu alinaz enzimi salgılar. Bu enzim sülfoksitleri sülfenik aside çevirir. Bu asitler kendiliğinden yeniden şekillenir ve gözyaşlarının oluşmasını sağlayan sin-propanetiyal-S-oksit meydana gelir. Bu, yaklaşık otuz saniye sürer ve kimyasal etkisini beş dakika içinde kaybeder.

Gözün ön tabakasında yer alan kornea, dışarıdan gelecek fiziksel ve kimyasal etkilere karşı gözü korur. Bu amaçla kornea üzerinde yüksek duyarlılıkta sinirler bulunur. Korneada ayrıca, gözyaşı bezlerini harekete geçirecek algılayıcılar da vardır. Serbest sinir uçları sin-propanetiyal-S-oksiti algıladıklarında, sinir sistemi harekete geçer ve gözyaşı bezinden salgılanan sıvı ile zararlı madde korneadan temizlenir.

Ağlatmayan Soğan

Soğanın bu etkisini ortadan kaldırmak için, soymadan önce soğanı ısıtabilir ve enzim aktivitesini bozarak gözlerimizin yaşarmasını engelleyebiliriz.

Soğan neden ağlatır ? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

applemerkez28 Şubat 2015

soğanı ısıtınca tadındada değişmeler olabiliyor ,ondan dolayı biraz sabır edersek daha lezzetli olarak yiyebiliriz

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Missing link found Google Logosu WordPress Yapım Aşaması Eklentisi Offline Mod Şık Tasarımlı Tablet Kılıfları Bilgisayar Güvenliği Nasıl Sağlanır ? ”Telefonuma Mesaj Gelmiyor” Çözümü Uçak Fabrikası TAI’ye Ulaşım Yöntemleri

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Alemin Teknoloji ve Tasarım Blogu || TeknoAlem.Org - Tüm Hakları Saklıdır