RAM Nasıl Hızlandırılır – Öneri

Bilgisayar kullanıcıları tarafından sıklıkla yavaşlama ve kasma gibi sorunlar dile getirilmekte ve şikayetçi olunmaktadır. Bir bilgisayarda hız konusunda en önemli donanımlardan birisi olan RAM’ler hakkında yeteri kadar bilgi sahibi misiniz?

ram hızlandırma yöntemleri

Bu yazımızda ram nasıl hızlandırılır, ram hızı artırma yolları, ram hızlandırma yöntemleri hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Bilgisayarlarında Ram kaynaklı hız sorunu yaşayan kullanıcılara özel hazırladığımız bu yazıda ram ve dolaylı olarak bilgisayar hızını artırmanın bazı basit yollarını bulabilirsiniz.

Ram Nasıl Hızlandırılır?

Microsoft tarafından Windows Vista ile birlikte sunulmaya başlanan ReadyBoost özelliği Ram’le ilgili işlemlerin çok daha kolay ve hızlı bir biçimde yapılmasını sağlamaktadır. USB bellekler aracılığıyla RAM’e sağlanan destek ile donanımın yükü bir anlamda azaltılabiliyor. Bilgisayara takmış olduğunuz USB belleğe sağ tıkladıktan sonra Readyboost sekmesine tıklayın ve özelliği aktifleştirerek kullanmak istediğiniz alanı tanımlayın.

Yine bir diğer adımda Görev Yöneticisi aracılığıyla RAM kullanımı yüksek olan uygulamaları kapatabilir ve özellikle sistem hatasına neden olmayacak uygulamaları sonlandırabilirsiniz. Kimi uygulamalar zaman, zaman belleği büyük oranda işgal ederek bilgisayarın yavaşlamasına neden olabilir. Ayrıca başlangıçta açılan uygulamalardan ihtiyacınız olmayanları sonlandırarak bilgisayarınızı daha hızlı hale getirebilirsiniz.

Son adıma ise her ne kadar klasik bir öneri olsa da yeni RAM takviyesine ihtiyaç duyabilirsiniz. Günümüzde RAM fiyatlarının oldukça düşük seviyelerde olduğu düşünülürse Readyboost gibi kısa vadeli çözümler ile oyalanmadan RAM hızınızı artırabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir