Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Android Cihazlarda Verileri Nasıl Koruyabiliriz?

Ana Sayfa » Makalelerimiz » Android Cihazlarda Verileri Nasıl Koruyabiliriz?
Android Cihazlarda Verileri Nasıl Koruyabiliriz?

Android cihazlar için gerek tablet gerekse de telefonlarda yer alan verilerin güvenliği oldukça önemli bir konu. Geçtiğimiz haftalarda yaşanan skandallarda sonra verilerin güvenli halde saklanabilmesi için çeşitli uyarılar yapılıyor.

android veri güvenliği

Bu yazımızda Android cihaz güvenliği, Android verileri şifreleme, Android format sonrası güvenlik gibi konular hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Geçtiğimiz günlerde bir güvenlik yazılımı üreten firma tarafından yapılan açıklamada Android cihaz sahibi kullanıcılara verilerin, format sonrasında dahi silinmediğine dair bir uyarı yayınlanmıştı. Özellikle kişisel bilgilerini telefonlarda depolayan kullanıcılar için verilerin format sonrasında dahi silinmemesi, pek çok soru işareti yarattı.

Android Cihazlarda Verileri Şifreleme ve Format İşlemi

Android işletim sistemine sahip gerek tablet gerekse de telefonlarda verilerinizi format sonrasında dahi güvenle koruyabilirsiniz. Öncelikle verileri şifrelemek için cihazınızda menü > ayarlar > güvenlik ve şifreleme kısmına girin. Sonraki aşamada cihazınızı şarja takın ve şifreleme işlemini başlatın. Şifreleme işlemi ortalama bir saat kadar sürerken telefonun şarjda olması nedeniyle pil bitme tehlikesi yaşanmamaktadır.

Sonraki aşamada ise verilerin güvenli bir şekilde korunması ve format sonrasında silinmesi için cihazı fabrika ayarlarına döndürmeniz gerekiyor. Bunun için cihazınızda menü > ayarlar > yedekle ve sıfırla yoluna tıklayın. Burada verilerinizi dilerseniz Google sunucularına yedekleyebilir ya da fabrika verilerine sıfırlayarak büyük oranda temizleyebilirsiniz. Bu sayede telefonunuz çalınma ya da satılma sonrasında dahi güvenle korunabilir.

Android Cihazlarda Verileri Nasıl Koruyabiliriz? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Buderus Marka Kombileriniz İçin Servis Hizmeti Google Adsense Gelirinizi Firefox Üzerinden Görün Telefon Dinlemesini Anlama Yolları Nelerdir? Plastik Enjeksiyon Adsl Kota Takip Programı Kuşlar Uçarken Nasıl  Uyuyor?

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Alemin Teknoloji ve Tasarım Blogu || TeknoAlem.Org - Tüm Hakları Saklıdır